Topolánek a Tusk: Na radar spěchat nebudeme
10.01.2008 20:31
Česká vláda chce předložit parlamentu smlouvy o umístění amerického radaru v zemi v ideálním případě v dubnu po bukurešťském summitu NATO. Podle premiéra Mirka Topolánka to může být ale i později. Pro Česko a Polsko je důležitá kvalita vyjednaných dokumentů, nikoli rychlost. V tom mezi Topolánkem a jeho polským protějškem Donaldem Tuskem panuje shoda.
Polský premiér na návštěvě v Praze zdůraznil požadavek bezpečnostních a finančních záruk USA. Jednání s Washingtonem chtějí obě země nadále koordinovat.
Jednání nemá nic společného s koncem volebního období amerického prezidenta George Bushe a není také třeba čekat na prezidentské volby, řekl novinářům Tusk. "Nejde o závody s časem. Rozhodující je pro nás výsledek jednání," zdůraznil polský premiér. Protiraketová obrana byla podle něho nejdůležitějším tématem pražských schůzek.
V Polsku by měla být desítka raket, v Česku pak protiraketový radar. Obě součásti vojenského sytému budou podle amerických plánů propojeny a mají chránit USA a část Evropy před případnou vystřelenou raketou. například z Íránu.
Tusk a Topolánek koordinovali postoje před tím, než český premiér navštíví 27. února ve Washingtonu Bushe. Tusk se zase chystá do Moskvy, která nese americký plán velmi nelibě. Polský ministr obrany Bogdan Klich má v plánu návštěvu USA, uvedl Topolánek.
Polsko podle Tuska nechce jednání zpomalovat ani zrychlovat. Topolánek se zmínil o tom, že předložení dvou smluv do parlamentu ještě mohou zbrzdit "vnější vlivy" včetně těch týkajících se plnění požadavků Česka a Polska. Podle Topolánka si vláda nadále žádný pevný termín pro konec jednání s USA nestanovuje. "Platí ta věta, že kvalita je důležitější než rychlost," zdůraznil premiér. Tusk uvedl, že obě země mají na problematiku protiraketové obrany stejný názor.
Polsko a Rusko má lepší vztahy
Podle Topolánka se nová vláda liberála Tuska zasloužila o zlepšení vztahů mezi Polskem a Ruskem, které vnímá americký záměr postavit protiraketový systém velmi negativně, a též mezi Polskem s Německem.
Topolánka a jeho vystoupení po schůzce s Tuskem kritizoval stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek. Premiér podle něj hovořil nabubřele a bezobsažně. Zaorálkovi vadí, že Topolánek prý rovnou nehovořil o bezpečnostních otázkách, vztahu k Rusku a o základně. Také česká pozice podle Topolánka jasná není. "A je to trochu zvláštní, když pan premiér (Topolánek) mluví o tom, že možná v dubnu, když to ideálně půjde, předloží parlamentu smlouvy a dohody," podotkl.
Tusk jednal také se šéfy sněmovny a Senátu Miloslavem Vlčkem (ČSSD) Přemyslem Sobotkou (ODS). Vlček ocenil, že polský premiér nechce při vyjednávání o radaru spěchat. Podle Sobotky není nutné čekat na výsledek prezidentských voleb v USA. Vlček dodal, že Tusk ale souhlasil s jeho názorem, že by bylo ideální s rozhodnutím o americké základně počkat do prezidentských voleb v USA. Tusk jednal také s prezidentem Václavem Klausem, s nímž se shodl v otázkách EU, jednání s USA o protiraketovém systému a Kosovu.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.