Topolánek ocenil Mašínovy. <span>Dal jim medaile</span>

Domácí
28. 2. 2008 12:51
Topolánek vyznamenal Ctirada a Josefa Mašínových a Milana Paumera.
Topolánek vyznamenal Ctirada a Josefa Mašínových a Milana Paumera.

Topolánek vyznamenal Ctirada a Josefa Mašínových a Milana Paumera.Český premiér Mirek Topolánek se odhodlal k razantnímu kroku: při návštěvě Spojených států vyznamenal bratry Josefa a Ctirada Mašínovy, kteří se komunistickému režimu v Československu postavili se zbraní v ruce. Topolánek je prvním vysokým ústavním činitelem, který odbojáře veřejně ocenil.

Medaile je nově vzniklým osobním oceněním předsedy vlády, nikoli státním vyznamenáním. Její udělení proto Topolánek s nikým nekonzultoval. "Patřím k těm, kteří si myslí, že za svobodu se má bojovat i se zbraní v ruce. Předáním plakety oceňuji odvahu lidí, kteří byli odhodláni položit za svobodu život," odůvodnil svůj krok premiér Mirek Topolánek.

ČTĚTE TAKÉ: Do Česka se nechystáme, říká Josef Mašín

Medaili si ve čtvrtek ráno v rezidenci velvyslance ve Washingtonu osobně převzal pouze Josef Mašín, jeho bratr Ctirad byl zaneprázdněn a omluvil se. Po návratu do Prahy hodlá premiér medaili předat také Milanu Paumerovi, třetímu z trojice mužů, kteří se v 50. letech probili na Západ.

Rázná akce, rázná reakce

Razantní krok Mirka Topolánka, který se jako první český politik odhodlal vyznamenat odbojáře ze skupiny bratří Mašínových, vnímají politologové jako výzvu k rozhodným činům. Topolánkovi se to však může vymstít. Už ve čtvrtek kvůli tomu na něj padlo trestní oznámení.

ČTĚTE TAKÉ: Vyznamenání pro Mašínovy? Pozdě, ale přece

Josef MašínVyznamenáním Josefa Mašína, jednoho ze skupiny odbojářů, která se v roce 1953 prostřílela z komunistického Československa na Západ, stvrdil premiér Mirek Topolánek aktuální politický kurz ODS i vládního kabinetu. Tím je tvrdé vyrovnání s komunistickou minulostí. Způsob, jakým k ocenění došlo, však experti označují za nešťastný.

Ještě dále zašel Jaroslav Brehovský, který v poledne elektronicky odeslal berounskému státnímu zastupitelství trestní oznámení na Topolánka. Oceněním Mašína se podle něj premiér dopouští trestného činu. "Myslím si, že schvalovat vraždu a loupežné přepadení není správné," odůvodnil svůj krok Brehovský.

"Topolánek na to má sice nárok, přesto měl svůj krok nejprve prokonzultovat s veřejností," myslí si politolog Lukáš Valeš. Podobná jednostranná a utajovaná rozhodnutí podle něj nedělají Česku v zahraničí dobré jméno.

"Nevypočitatelní hráči většinou nejsou na mezinárodní scéně oblíbeni," tvrdí Valeš a dodává, že devatenáct let po pádu komunismu přichází politické zúčtování s minulostí už s křížkem po funuse.

ČTĚTE TAKÉ: Bratři Mašínové dostanou poprvé vyznamenání

Podle Zdeňka Zbořila přiměly premiéra k razantnímu kroku hned tři důvody. "Sešlo se šedesáté výročí komunistického převratu, radikální názory premiéra na komunismus a aktuální návštěva Ameriky, kde by se rád prezentoval jako věrný přítel velmoci," říká Zbořil.

Topolánek - mobilizační typ politika

V otázce, zda byli bratři Mašínové hrdinové, či vrazi, zůstává česká společnost stále rozpolcená. Také proto se nikdo z vrcholných představitelů země zatím nerozhoupal odbojáře ocenit. "Kdyby byl v roli premiéra například Pavel Bém, k tak unáhlenému rozhodnutí by určitě nesáhl," říká Valeš. 

Topolánek si vyznamenáním mladšího z bratrů Mašínových sice získá na svoji stranu přívržence z řad antikomunistického tábora, v budoucnu přesto může litovat. "Veze se na vlně nekritického posuzování. To se mu v budoucnu může vymstít, i když už třeba nebude premiérem," myslí si politolog Zdeněk Zbořil. Ten Topolánka také označil za politika "mobilizačního typu". "Jeho čin se dá totiž vnímat i jako signál celé koalici, že dozrál čas pro rozhodné činy," říká Zbořil.

To by nahrávalo například lidoveckému šéfovi Jiřímu Čunkovi, který se již dlouhodobě pokouší o návrat do vlády.

Foto: ČTK, Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ