Vláda možná zveřejní informace bezpečnostních služeb o takzvané kauze Savoy. Novinářům to při své návštěvě v Kazachstánu řekl premiér Mirek Topolánek (ODS) s tím, že kabinet má dostat kompletní zprávu o vyšetřování případu. Vláda pak podle Topolánka rozhodne, jak s dokumentem naloží, a případně některé informace uvolní.
Kvůli úniku nahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy před loňskými prezidentskými volbami byli obviněni dva lidé.
"Pokud to bude nezbytně nutné, musí dojít k takovému uvolnění informací, aby se veřejnost seznámila s celou kauzou a ovlivněním volby prezidenta," řekl Topolánek.
BIS úkoluje vláda a prezident. "Informaci premiéra je třeba vnímat a hodnotit jako sdělení vrcholného představitele vlády, který velmi dobře ví, o čem mluví," řekl mluvčí BIS Jan Šubert.
ČTĚTE TAKÉ: Novinářka Slonková dostala pokutu kvůli kauze Savoy
Potvrzeno: v kauze Savoy policisté obvinili špiona
Loni se spekulovalo o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro prezidentského kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara.
Záznam, který nahrály bezpečnostní kamery hotelu, zveřejnil server Aktuálně.cz čtyři dny před prezidentskou volbou. Zveřejnění nahrávky mělo vliv například na rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě prezidenta.
Žalobci kvůli úniku nahrávky viní bývalého pracovníka Úřadu pro zahraniční styky a informace a bývalého policistu útvaru zvláštních činností, který se zabývá odposlechy a sledováním, ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Za to jim hrozí až pět let vězení.
Bývalý policista je podle žalobců podezřelý z toho, že neoprávněně a pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Šloufa a Weigla. Disk prý potom předal třetí osobě, která nahrávku poskytla médiím.
Podle médií jde o bývalého pracovníka rozvědky Petra Bakeše a bývalého policistu Jiřího Dvořáka. Podle dřívějších informací Bakeš údajně požádal Dvořáka, aby pro něj získal nahrávku na žádost bývalého ředitele rozvědky Karla Randáka. Policista prý nevěděl, pro jaké účely má nahrávka sloužit, a žádosti vyhověl, aniž o tom sepsal jakýkoli úřední dokument. Deník Právo ovšem koncem loňského roku uvedl, že policie při svém vyšetřování nenašla důkazy, že by nahrávka prošla rukama Randáka.
Podle dřívějších informací deníku Mladá fronta Dnes se rozvědka údajně snažila Bakeše do poslední chvíle krýt a vinu za únik informací svalit na Dvořáka. Spekuluje se o tom, zda o všem vědělo vedení rozvědky, a zda se tak zapojilo do politického boje, uvedl před časem deník.
Topolánek už dříve uvedl, že za únikem podle něj stojí Randák a Petr Dimun, který byl koncem ledna pověřen vedením sekce PR a marketingu sociální demokracie. Oba svoji účast na případu popřeli. Šlouf tehdy řekl, že se s Weiglem sice setkal, prezidentská volba prý ale nebyla hlavním tématem jejich rozhovoru.
Podle serveru Aktuálně.cz BIS vyrobila politikům ke kauze Savoy důkazy. "Obvinění, že jsme pro politiky vyrobili jakési důkazy pro kauzu Savoy, co nejdůrazněji odmítáme a označujeme za nehoráznou a zákeřnou lež. A to říkám s plnou odpovědností," řekl Šubert.
Minulý týden se zprávou zabývala komise pro kontrolu BIS, potvrdil šéf komise Jeroným Tejc (ČSSD), ale žádná konkrétní opatření komise zatím podle něj nepřijala.
Soud nedávno zamítl stížnost novinářky Aktuálně.cz Sabiny Slonkové proti dvacetitisícové pokutě, kterou dostala, když odmítla prozradit zdroj, jenž jí nahrávku poskytl. Pokutu má podle serveru za Slonkovou zaplatit redakce on-line deníku.
Foto: archiv Týdne a ČTK