Topolánek: Z fakultních nemocnic <span>akciovky nebudou</span>

Domácí
6. 6. 2008 12:06
Z nemocnic akciovky nebudou, prohlásil ve sněmovně premiér Topolánek.
Z nemocnic akciovky nebudou, prohlásil ve sněmovně premiér Topolánek.

Premiér Topolánek při jednání ve sněmovně.Premiér Mirek Topolánek (ODS) dnes ve sněmovně prohlásil, že fakultní nemocnice nebudou ani rozhodnutím vlády, ani z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví převedeny na akciové společnosti. O tom, jak při transformaci fakultních nemocnic postupovat dál, se rozhodne v následujících týdnech.

Premiér Topolánek ve sněmovně uvedl: "V této chvíli jednoznačně garantuji to, že fakultní nemocnice ani rozhodnutím ministerstva, ani rozhodnutím vlády převáděny na akciové společnosti nebudou." Věta zazněla při projednávání novely, kterou chtěl stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) zabránit právě převodům nemocnic na akciové společnosti.

ČTĚTE TAKÉ: O osudu nemocnic se školy s ministerstvem nedohodly

Podle ní by zdravotnický majetek státu mohl být převeden na akciovou společnost vždy jen se souhlasem poslanců, totiž zákonem. Změna fakultních nemocnic na akciové společnosti, kterou chystal ministr Julínek, se vznikem zákona nepočítala. Premiérův páteční slib tedy vyzněl tak, že ke změně vládní cestou, k níž souhlas zákonodárců nutný není, nedojde.

David RathMinisterstvo se nevzdává

Marek Šnajdr, náměstek ministra zdravotnictví, počítá s tím, že se převod fakultních nemocnic na akciovky může zdržet jen o pár týdnů. "Respektujeme rozhodnutí pana premiéra. O této problematice nyní bude jednat vedení koalice a my se pokusíme prosadit, aby akciové společnosti na podzim mohly vzniknout," vysvětluje.

Přesnou budoucnost jednání o fakultních nemocnicích zatím nezná ani ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. "Ministr chce nejdřív mluvit přímo s premiérem, aby se domluvili, jak dál postupovat," řekl serveru TÝDEN.CZ Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Otázka změny fakultních nemocnic na akciové společnosti rozděluje řadu měsíců i samotnou koalici. Výhrady mají někteří lidovci a zelení. Rathův návrh tak měl v dolní komoře šanci získat i některé koaliční hlasy, což by zřejmě dál zvýšilo již tak velké napětí ve vládním táboře.

Hovorku premiér přesvědčil

Ilustrační foto: Ludvík Hovorka u řečnického pultu ve Sněmovně.Lidovecký "rebel" Ludvík Hovorka po premiérově slibu oznámil, že měl sice v úmyslu spornou novelu podpořit, ale neudělá to. Pokud však vláda svůj příslib poruší, ztratí podle něj jeho důvěru. Poslankyně zelených Věra Jakubková a Olga Zubová se uklidnit nenechaly a hlasovaly s opozicí.

Také šéf lidovců Jiří Čunek uvedl, že předsedovi vlády na rozdíl od opozice věří. Rathova novela navíc podle něj stejně nic neřeší, protože by nemohla nabýt účinnost dostatečně rychle. Kdyby totiž Julínek chtěl, mohl by podle Čunka nemocnice převést ještě dříve, než norma vstoupí v platnost.

Opozice zůstává k Topolánkovým slibům skeptická. Pokud je myslí vážně, měl by podle Ratha premiér ministrovi zdravotnictví nařídit, aby vyzval šéfy nemocnic k zastavení prací na transformaci.

Plány ministerstva zdravotnictví na změny ve fungování univerzitních nemocnic v minulých dnech ostře kritizovaly i vysoké školy v čele s pražskou Karlovou univerzitou. Pokud by se převod nemocnic na akciové společnosti zastavil, považují to vysoké školy za dobrou zprávu. "Jsme rádi, že premiér zasáhl. Je to jediný rozumný postoj, převod na akciové společnosti by způsobil neřešitelnou právní situaci," říká kancléř brněnské Masarykovy univerzity Jiří Nantl.

Foto: Petra Mášová, Tomáš Nosil

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ