Hřebčín v Kladrubech nad Labem na Pardubicku dnes zakončil jezdeckou sezonu. Desítky koní a jezdců se dnes vydaly na Hubertovu jízdu. Akce odkazuje na lovecké hony a parforsní hony, neboli štvanice. Nese název patrona lovu Huberta. ČTK to řekl ředitel hřebčína Jiří Machek.
Jízda jako každý rok začala v poledne na nádvoří hřebčína. Účastníci se rozdělili na tři jezdecké loty, neboli skupiny. Někteří jeli na koni, další byli v kočárech a jednom výletním voze. Dohromady to bylo kolem čtyřiceti koní a sedm desítek lidí. Jezdci na koních měli firemní uniformu, lidé v kočárech byli v civilním oblečení.
"Jedná se o projížďku krajinou, jezdíme parkem Mošnice, přes centrální louky a pastviny do hřebčínského lesa, kde absolvujeme skoky. Po svačině míříme k hřebčínu a Kurkovu jezírku, vyvrcholení jízdy je na závodišti," řekl Machek.
Každý lot vede takzvaný master, který vybírá své skupině vhodnou trasu a sleduje, jak vše její členové zvládají. Lidé, kteří se přišli podívat, mohli sledovat zahájení jízdy a odjezd a pak také skoky a proběhnutí Kurkovým jezírkem, což je atraktivní část akce. Závěr se odehrával také za účasti publika na závodišti, kde se konal lov na liščí ocas, zvaný halali. Skupina vždy vyrazila a snažila se získat ohon zavěšený nad překážkou.
Hřebčín v Kladrubech je turistickou atrakcí, kterou v roce 2022 navštívilo 48.000 lidí. Obdobné množství to bylo i loni. Letos očekává více návštěvníků.
Hřebčín v Kladrubech chová starokladrubské bělouše, ve Slatiňanech má vraníky. Kladrubští barokní koně byli vyšlechtění pro ceremoniální účely, jsou jediným původním plemenem v ČR.
V roce 2002 se chovné stádo běloušů s celým komplexem hřebčína stalo národní kulturní památkou. Od roku 2019 je krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech zapsaná na seznamu UNESCO.