Židovský svátek
Třebíč připomněla chanuku kávou a kostýmovanou prohlídkou
01.12.2018 19:45
Při pražení kávy, která může být podle židovské víry označena za košer, nesmějí pomáhat ženy, praží se v dokonale vyčištěném stroji a nikdy ne o šábesu. Pravidla přípravy košer kávy si vyslechli návštěvníci třebíčské Zadní synagogy v rámci připomínky židovského svátku chanuka. Nechyběla ani kostýmovaná prohlídka židovské domácnosti v Domě Seligmana Bauera, kterým tentokrát zájemce provedl dobrý duch Rafael symbolizující legendárního zachránce obyvatel před morovou epidemií, řekla za pořádající městského kulturního střediska Dáša Juráňová.
Podle tradičního podání zachránil Rafael třebíčskou obec před morem šířícím se během třicetileté války. Sám při epidemii ztratil všechny blízké a rozhodl se zabránit dalšímu šíření nemoci vlastní obětí. Lehl si do hrobu a zasypal se hlínou. Po jeho smrti mor ustal. Na třebíčském židovském hřbitově tuto událost připomíná památník zbudovaný v 18. století asi sto let poté.
Dům Seligmana Bauera je součástí historické zástavby židovského města. Od roku 2011 je zpřístupněn pro návštěvníky a nachází se v něm stálá expozice židovského bydlení, kde se během svátků připravuje i košer, tedy rituálně čisté jídlo. Při oslavách židovských svátků už zde návštěvníci mohli ochutnat košer pečivo nebo víno.
Kávu s certifikátem košer přijel představit jeden ze spolumajitelů brněnské pražírny kávy Motmot Pavel Haninec. K podnikání ho inspiroval pobyt v Nikaragui, jejímž národním symbolem je ptáček Motmot. Pražírna s ochutnávkou kávy funguje od loňského roku, košer káva tvoří jen malou část její produkce. Certifikát společnost získala od brněnského rabína v březnu. Podmínkou certifikátu jsou přesná pravidla, jak při pražení kávy postupovat. Certifikace se netýká samotné kávy, která je jako plodina vždy košer, ale provozu, řekl Haninec. Pražit speciálně sestavenou kávovou směs ze zrn z Jižní a Střední Ameriky může jen on. Nesmí to být v době šábesu ani jiného židovského svátku. Stroj musí být před pražením dokonale vyčištěný a hotová káva skladována v odděleném prostoru. Certifikát platí jeden rok.
Svátek chanuka připomíná dobu povstání Makabejských před 2000 lety. Jeruzalémský chrám byl předtím znesvěcen pohanskou bohoslužbou syrsko-helenistických vládců. Legenda uvádí, že když byl chrám znovu zasvěcen bohu, nastal zvláštní jev: zbytek rituálně čistého oleje, který stačil pouze na jeden den, hořel ve svícnu celých osm dní - tedy po dobu potřebnou na přípravu nového oleje. Osmidenní svátek má pohyblivé datum, letos připadá na období od 2. prosince do 10. prosince.
Třebíčská čtvrť Zámostí je jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrtí v Evropě a jedinou židovskou památkou UNESCO mimo území Izraele. Za komunistického režimu bylo Zámostí určeno k demolici. Součástí světového kulturního dědictví UNESCO je společně s bazilikou svatého Prokopa od roku 2003. Každoročně se v něm pořádají akce připomínající židovskou kulturu včetně Šamajim nebo akce Oživené židovské město.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.