Tři roky natvrdo? Bez hlavního líčení, říká Pospíšil
12.07.2007 12:34 Původní zpráva
Kdo spáchá trestný čin, za který by dostal tři, respektive pět let, nemusí jít u soudu k hlavnímu líčení a pokud se přizná, může se dohodnout na výši trestu se státním zástupcem. Navrhuje to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve věcném záměru nového trestního řádu. Tento anglosaský model má pomoci zrychlit soudní řízení.
"Neznamená to ovšem, že by pachatel dostal nižší trest nebo se jeho důsledkům mohl vyhnout. Pokud se k činu dozná a dohodne se se státním zástupcem na výši trestu či náhradě škody, a bude s tím samozřejmě souhlasit i soud, nemusí se konat hlavní líčení," popsal ministr Pospíšil. Právě takzvaná bagatelní trestná činnost tvoří sedmdesát procent veškeré recidivy v Česku. Návrh počítá s tím, že se obžalovaný se státním zástupcem mohou dohodnout i na nepodmíněném trestu. Všeobecně se ale počítá, že v tomto případě hříšník bude chtít jít před soud, aby mu jeho advokát pomohl k nižšímu trestu.
Pospíšil má konkrétní zkušenost s tímto opatřením z Německa, kde z prokuratury přijde do hlavního líčení jen asi pětina případů, což uvolní ruce soudcům pro rychlejší práci. Nemusí se totiž předkládat důkazy a stačí, když soud dohodu schválí. U nás je to asi sedmdesát procent. "Dokážu si představit, že pachatel například trestného činu způsobeného řízením motorového vozidla přistoupí i na vyšší trest, než by podnikl několikaměsíční martyrium u soudu," řekl ministr Pospíšil.
Návrh trestního řádu obsahuje také ustanovení, která mají pomoci větší ochraně poškozených. Počítá se mezi ně například zákaz kontaktování poškozeného podezřelým, příkaz opustit byt či zákaz návštěv určitých zařízení či míst. Mohou jimi být například restaurace či fotbalové stadiony, aby člověk nebyl okolím sváděn k recidivě. Není však zcela jasné, jaké budou sankce za porušení tohoto nařízení. "Co se týče zákazu kontaktování poškozeného, může to předejít i uvalení vazby na pachatele, která bývá někdy zvolena právě kvůli tomu, aby byl ochráněn poškozený," doplnil Pospíšil.
Zamezit průtahům při soudním řízení má za cíl také opatření, že obviněný bude mít povinnost označit adresu, kam mu budou chodit pozvánky k soudu. Když si pozvánky nebude vyzvedávat a nebude k soudu chodit, bude moci předseda senátu například nechat předvést obviněného nebo konat líčení v jeho nepřítomnosti.
Návrh trestního řádu, který navazuje na nový trestní zákoník, bude moci během dvou měsíců připomínkovat veřejnost na internetových stránkách ministerstva. S účinností řádu se počítá v letech 2010 či 2011.
Foto: FotoarchivDiskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.