Tunelování čtvrt miliardy z fondů EU je před soudem
01.10.2007 16:51 Původní zpráva
Déle než hodinu četl státní zástupce obžalobu deseti lidí, kteří se před víc než dvěma lety měli pokusit získat celkem 229 milionů korun z evropských fondů. Mezi obžalovanými jsou kromě dvou likvidátorů také bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj i podnikatel z Británie. Za podvod a praní peněz jim hrozí pět až dvanáct let vězení. Projednávání je předběžně naplánováno do konce prosince.
Zmíněných 229 milionů zbylo z balíku víc než 430 milionů, které získala Česká republika z fondu Phare. Peníze spravovala Nadace pro rozvoj regionů, respektive její dceřiné firmy Regionální podnikatelský fond a Českomoravský podnikatelský fond, v roce 2005 se ale pomocí sledu majetkových a finančních převodů peníze z těchto firem začaly ztrácet.
Rozhovor s Petrem Formanem, bývalým náměstkem ministra pro místní rozvoj |
Před soudem jste několikrát řekl, že jste zcela nevinen. Proč si myslíte, že jste byl v této kauze obviněn? Kdybych to věděl, tak bych byl o hodně klidnější. Ale já to nevím, jen jsem si všiml, že v polovině října 2005 si napsal státní zástupce do spisu poznámku, že museli mít spojence na ministerstvu. Bylo to dva měsíce před tím, než mě vzali do vazby, kde jsem strávil 32 dní. Kdy jste si uvědomil, že by v případě likvidace Nadace pro rozvoj venkova nemuselo být všechno v pořádku? Bylo to 15. dubna 2005, kdy za mnou přišla slečna Jarošová s tím, že je majitelkou Českomoravského podnikatelského fondu (společnost s ručením omezeným v té době spravovala 144 „evropských" milionů, pozn. red.). Máte pocit, že tím, kdo se dopustil trestného jednání, může být likvidátor Ondřej Dvořák, s jehož bratrem Ivanem se přátelíte? Nerad bych někoho obviňoval, ale mám obavu, že to tak být může. Ostatně, jeho bratr se s ním také nestýká. |
„Částku 144 milionů se podařilo zajistit celou, 58 milionů se vrátilo díky záruce banky, asi 10 milionů měla společnost, která zajišťovala správu peněz, takže se nepodařilo zajistit asi 17 milionů," bilancuje kauzu žalující státní zástupce Boris Havel. „Nebudu vám říkat, jestli je podle mě někdo jen malé kolečko v celém plánu. Ale myslíte si, že převést během jediného dne 85 milionů korun je běžné?" naráží Havel na jednu z obžalovaných, která „jen" zadala bankovní transakce, které měly zkomplikovat dohledání peněz.
První den jednání: jedna výpověď
Soud této kauze zjednodušeně říká „Ondřej Dvořák a spol." podle hlavního obžalovaného. Dvořák, likvidátor společnosti Regionální podnikatelský fond, podle žalobce celý podvod vymyslel. „Plán zosnoval likvidátor Ondřej Dvořák, náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Forman tyto transakce umožnil," zaznělo ve více než hodinové obžalobě.
Právě tito dva jmenovaní muži dostali v první den jednání možnost před soudem vystoupit. Ondřej Dvořák vypovídat odmítl, Petr Forman se hájil víc než dvě hodiny. Soudu řekl, že o žádných nelegálních transakcích nevěděl a že svůj postup konzultoval s právníky. Ti mu také poradili, aby se pokusil z „eseróček" Regionálního a Českomoravského podnikatelského fondu vyvést peníze pod přímou kontrolu ministerstva pro místní rozvoj. Mělo se to stát formou darování - speciálně zřízená akciová společnost měla ministerstvu darovat svou hromadnou akcii v hodnotě 144 milionů korun.
„Upozorňoval jsem ministerské úředníky několik měsíců na to, že peníze mohou být zneužity, ale nikdo mě neposlouchal," hájí se Forman a dokládá seznam schůzek s různými lidmi, na nichž se snažil lobbovat za to, aby ministr pro místní rozvoj (v letech 2004-2005 to byli Jiří Paroubek a poté Radko Martínek) peníze přijal. Činil tak i v době, kdy už na ministerstvu nepracoval.
Petra Formana se budou státní zástupce a obhájci vyptávat ještě v úterý, na jeho výpověď naváží výslechy dalších sedmi obviněných, poslední obžalovaná se z jednání omluvila.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.