Únosy dětí do ciziny bude řešit zvláštní senát
03.07.2007 12:35 Aktualizováno 03.07. 13:41
Únosy dětí jedním z rodičů do zahraničí by mohl v budoucnu řešit specializovaný soudní senát. Rodiče by se mohli dohodnout s pomocí zprostředkovatele, takzvaného mediátora. Novinářům to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, jehož úřad navrhuje několik legislativních změn, které mají ochranu práv dětí posílit.
Návrhy chce předložit na podzim. Hlavním cílem je podle ministra zkrátit rozhodování o péči o dítě. Soud má mít proto určeny lhůty, ve kterých musí vynést verdikt. "Kauzy by měly být řešeny v řádech týdnů. Jde o zájmy dítěte," řekl Pospíšil. Pokud se případ protáhne na několik let, má podle něj přesun dítěte od jednoho rodiče k druhému velký vliv na jeho psychiku. Ministerstvo chce také stanovit maximální počet pokut, které může soud uložit rodiči, který neplní soudní rozhodnutí. Soudce by v rozhodnutí měl také zdůvodnit, proč ukládá další pokutu a dítě rodiči nechává.
Specializovaný senát, který bude řešit únosy dětí do zahraničí, má mít šest soudců a sídlit v Brně. Dalších šest soudců bude řešit odvolání. Všichni mají projít speciálním školením. "Jde o velmi složitou právní oblast, kde se střetáváme s mezinárodním prvkem, a ne každý soudce může být specialista na tuto oblast," uvedl ministr. Kontakt se soudem v zahraničí, který řeší stejný případ, bude zajišťovat styčný soudce.
Součástí soudního jednání má být podle návrhu také takzvané mediační řízení, které má pomoci rodičům řešit rodinné krize. Rozhodování se má účastnit rovněž psycholog.
Na zastupitelských úřadech a matrikách budou k dispozici informační letáky pro občany, kteří si chtějí vzít cizince. Budou je upozorňovat na možná úskalí spojená s péčí o dítě. Rodiče se v nich budou moci dozvědět, co mají dělat, pokud žijí v zahraničí a chtějí s dítětem odjet domů. Popsány zde budou také následky porušení rodičovských práv.
V minulosti vzbudily pozornost médií případy matek Natálie Baraové a Marcely Krajníkové.
Šestiletou Sáru Baraovou soud začátkem ledna vydal otci do Portugalska, od poloviny února je dítě již zpět v Česku. Dvě děti Krajníkové musely odcestovat do Argentiny, kde žijí dosud.
České soudy také čelily kritice za příliš formalistické rozhodování o dětech partnerů, kteří žijí v různých zemích. Podle některých názorů se například velmi málo zabývají tím, do jakých podmínek děti vydávají. Nejvyšší soud v pondělí zřejmě přišel s průlomovým rozhodnutím, když nařídil, že se tříapůlletý Adrian zatím nemusí vrátit k otci do Spojených států. Dva předchozí soudy rozhodly o jeho vydání, podle Nejvyššího soudu se ale dostatečně nezabývaly tím, do jakých podmínek se má Adrian vrátit.
Ilustrační foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.