Postižené obce
Úřad práce vyplatil lidem po tornádu na mimořádných dávkách přes 71,9 milionů korun
22.07.2021 11:02
Úřady práce vyplatily lidem na jihu Moravy, jejichž domovy poničilo před čtyřmi týdny tornádo, dosud přes 71,9 milionu korun na mimořádných dávkách. Přijaly od zasažených 1335 žádostí o tuto pomoc. Řekla to mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Potřební mohou získat na překonání dopadů přírodní pohromy případně až patnáctinásobek životního minima, tedy 57 900 korun. Dostat mohou i peníze na nutné jednorázové výdaje, a to třeba na poplatky za vyřizování nových dokladů.
Tornádo se jihem Moravy prohnalo před čtyřmi týdny ve čtvrtek 24. června večer. Zpustošilo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a část Hodonína. Hned další den do poničených obcí vyrazily dvoučlenné mobilní týmy z úřadů práce. Lidé je mohli žádat o podporu, peníze mohli získat v hotovosti. Mimořádná okamžitá pomoc patří mezi dávky hmotné nouze. Pro jejich přidělení se tedy podle zákona zkoumá příjem a majetek žadatelů i další skutečnosti. Všichni žadatelé tak nemusí na podporu dosáhnout.
"V Jihomoravském kraji na Břeclavsku a na Hodonínsku bylo aktuálně přijato celkem 1335 žádostí a vyplaceno bylo 71,930 400 korun," uvedla Beránková. Podle údajů tak na žádost připadá průměrná vyplacená dávka 53 880 korun.
Už dřív popsala, že mobilní týmy obcházely jednotlivé domácnosti. Potřební je mohli kontaktovat i na označených stanovištích. Úřad vyčlenil také telefonní linky. Stejně postupoval v obcích na Lounsku, které koncem června poničila silná bouře. "V Ústeckém kraji bylo přijato ke čtvrtečnímu dni 22 žádostí o dávku mimořádné okamžité pomoci a vyplaceno bylo 613 900 korun," upřesnila Beránková. Podle ní všechny dávky putovaly k lidem do obce Stebno.
O mimořádnou dávku mohou žádat i obyvatelé Ústeckého a Libereckého kraje, které o víkendy zasáhly bleskové povodně. Do obcí Dolní Poustevna a Lobendava na Děčínsku vyjely v pondělí mobilní týmy úředníků. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) pak v tiskové zprávě uvedla, že úřady práce oslovují i starosty či hasiče v poničených obcích, aby měly přehled o situaci a potřebě podpory.
Přednedávnem Maláčová novinářům také řekla, že na jihu Moravy o mimořádnou dávku žádali i lidé, kteří na ni neměli nárok. "Snažíme se na místě konzultovat buď se starostou, místostarostou, nebo zastupiteli, o jaké domy se jedná. V praxi to také funguje tak, že lidé, než si požádají, donesou fotky zničených domů, aby bylo skutečně jasné, že jsou poškozeni. Ve velké části případů prostě ti žadatelé uznají, že nemají nárok na mimořádnou okamžitou pomoc," uvedla na nedávné tiskové konferenci ministryně.