Státní Úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) hrozí sankcemi lékárnám, které bojkotují centrální elektronický systém. Pokud se v něm nezaregistrují, poruší podle úřadu zákon. SÚKL hrozí neposlušným lékárnám přísnějšími kontrolami a pokutou.
V elektronickém systému je zatím zaregistrovaných pouze 1 193 lékáren z 2 600. "Lékárny zpravidla uvádějí jako důvod bojkotu systému z jejich pohledu neúměrný rozsah údajů, které by do systému měly posílat. Dalším často uváděným důvodem je názor, že povinnost připojení k systému není pro lékárny zakotvena v zákoně," uvedla mluvčí kontrolního úřadu Veronika Petláková.
ČTĚTE TAKÉ: Léky s pseudoefedrinem budou dočasně opět k dostání
Podle Petlákové ale povinnost připojit se k systému, který by měl ztížit život výrobcům pervitinu, vyplývá ze zákona o léčivech. "Ten jasně stanovuje povinnost lékáren předávat SÚKL hlášení o vydaných léčivech v rozsahu a formě stanovené úřadem," vysvětluje mluvčí.
Lékárnám, které budou i nadále bojkotovat systém centrálního úložiště dat, hrozí pokuta. "V rámci kontrolních inspekcí bude nepřipojeným lékárnám věnována značná pozornost. Závažná zjištění (neplnění účelu, ke kterému byly lékárny zřízeny, a neposkytování zdravotní péče v plném rozsahu) budou předána i příslušnému kontrolnímu orgánu," říká Veronika Petláková s tím, že žádné pokuty zatím nepadly.
Takzvané centrální úložiště dat by mělo výrazně omezit výrobce pervitinu v Česku. Léky s pseudoefedrinem by se nově měly vydávat pouze na občanský průkaz. Lékárníci by tak měli možnost kontrolovat množství vydaného léku jednomu člověku a zabránit zneužívání dosud snadno dostupné látky. Až 80 procent zatím volně vydávaných léků s pseudoefedrinem jde podle odhadů odborníků na výrobu pervitinu.
Centrální úložiště mělo začít fungovat prvního května. Celý systém se ale zhroutil a jeho spuštění se oddálilo. V současné době už běží.
Ilustrační foto: Tomáš Nosil, Lucie Pařízková