Dospělí cyklisté bez přilby riskují, že po zranění hlavy při nehodě získají nižší náhradu od pojišťovny. Průlomově tak rozhodl Nejvyšší soud.
"Je nepochybné, že použití ochranné přilby cyklistou v silničním provozu je žádoucím a způsobilým prostředkem odvrácení či alespoň zmírnění následků škody na zdraví v případě dopravní nehody," stojí v rozhodnutí senátu Nejvyššího soudu s předsedou Robertem Waltrem.
ČTĚTE TAKÉ: Helma pro dítě? Pojišťovna proplatí i nákup přes internet
Kvůli nepoužití přilby proto nese cyklista díl zodpovědnosti za následek. Verdikt padl už v lednu, ale dosud není zveřejněn v internetové databázi.
Cyklisté mladší 18 let musejí v Česku přilbu už několik let používat povinně. Pro dospělé však podobná povinnost přímo ze zákona nevyplývá. "NS nicméně vytvořil 'slabší' povinnost nošení přilby, jejíž porušení nemá veřejnoprávní dopady (nejde o porušení zákona o silničním provozu), ale má dopady soukromoprávní - jde o porušení obecné prevenční povinnosti," uvedl na Jiném právu soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn.
Cyklista bez přilby dostal méně
V konkrétním případě chtěl žalobce získat od pojišťovny Kooperativa kromě jiných náhrad také náhradu za ztížení společenského uplatnění. Těžce se zranil při nehodě v červnu 2004. Při jízdě na kole jej srazilo osobní auto. Havárii zavinil řidič, který při odbočování nedal přednost.
Zranění byla zřejmě vážná a s trvalými následky, protože Obvodní soud pro Prahu 1 zvýšil základní odškodnění na šestinásobek, tedy asi na 9,515 milionu korun. Pojišťovna však argumentovala tím, že cyklista neměl na hlavě ochrannou přilbu. Městský soud v Praze pak rozsudek změnil a přiznal cyklistovi o deset procent méně.
Právě desetiprocentní byla podle městského soudu míra spoluzodpovědnosti cyklisty za následek nehody. Nejvyšší soud sice na základě dovolání cyklisty rozsudek Městského soudu v Praze kvůli spornému výpočtu zrušil, avšak zároveň jednoznačně potvrdil, že jízda bez přilby je porušením prevenční povinnosti. "Nejvyšší soud rozhodnutí odvolacího soudu v otázce spoluzavinění žalobce potvrdil," napsal Kühn.
Nejvyšší soud nedávno přišel s průlomovým názorem v podobném duchu. Rozhodl, že člověk, který nasedne do auta s opilým řidičem, je spoluodpovědný za případný následek na svém zdraví, připomněl mluvčí NS Petr Knötig.
Ilustrační foto: Robert Sedmík, Petra Mášová