Marcela Urbanová, klíčová svědkyně kauzy Čunek, dnes podala stížnost proti rozhodnutí státního zástupce, který zastavil její trestní stíhání. Rozhodl totiž, že křivě vypovídala, ale trestný čin se tím nestal. Někdejší sekretářka starosty Vsetína Jiřího Čunka se hodlá zcela očistit. O stížnosti uvažuje také Jiří Čunek, kterému vadí, že by Urbanová z celé kauzy vyvázla bez trestu.
Urbanová tím, jako třetí v pořadí, zahájila tažení za očištění svého jména. Už před měsícem podal expremiér Jiří Čunek trestní oznámení, které by mělo prověřit úniky informací z policie a státních zastupitelství v kauze. Další, kdo se pokouší zbavit nánosu podezření, je úřednická ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Ta chce zase očistit českou justici. Minulý týden proto podala stížnost na některá rozhodnutí státních zástupců v kauze.
ČTĚTE TAKÉ: Ministryně mlžila o Čunkovi. Přitom věděla, co udělá
Omyl ministryně? Stížnost na stíhání Čunka nelze podat
"Nemohu se ztotožnit s tím, jak státní zástupce zdůvodnil rozhodnutí. Jsou to domněnky a spekulace. Pojem neúmyslná lhářka je naprosto absurdní. Pokud ne, pak by to musel být omyl a celé moje stíhání vůbec nemělo začít," řekla pro on-line deník TÝDEN.CZ Marcela Urbanová.
Stížnost možná podá i sám Čunek. "Uvažuji o tom. Nevidím důvod, proč by měl ten, kdo celou kauzu způsobil, odejít bez trestu," řekl s tím, že dodnes neviděl zdůvodnění rozsudku, který má dostat od soudu, a proto zatím stížnost ani nepodal.
Přivodí si další stíhání?
Urbanová přitom kuriózně riskuje, že ji státní zástupce po její stížnosti začne znovu stíhat. „Počítám s tím, že se to může stát," říká. "Nepravdivost mého svědectví ale žádný soud neprokázal. Pokud se to stane, budu žádat provedení dalších důkazů," dodala.
Státní zastupitelství teď má několik možností: buď potvrdí svoje rozhodnutí i s důvody, které již uvedlo, nebo znovu případ otevře, což by mohlo vést i k trestu pro Urbanovou. Obhájci Urbanové však chtějí dosáhnout toho, aby zastupitelstvo zvolilo třetí možnost: znovu zastavilo stíhání, ovšem s jinými důvody.
"Obtížně se mi radí klientce, že má pokračovat, aby byla očištěna, když to může znamenat další stíhání. Ale udělali z ní lháře, kterého zmanipulovali policisté. A zastánci Čunka mají argument, který potvrzuje správnost toho, jak kauza skončila," řekl advokát Urbanové Tomáš Černý.
Tři očistce kauzy
Státní zástupkyně zastavila stíhání Marcely Urbanové, která byla obviněna z křivého svědectví, minulý týden v úterý. Trestní oznámení na ni kvůli kauze podal právě bývalý předseda lidovců a místopředseda vlády Jiří Čunek.
Urbanové nejprve hrozil až desetiletý trest vězení. Čunek totiž měl ve své výpovědi říct, že poté, co Urbanová zavinila jeho stíhání, přišel o plat vicepremiéra, tedy o více než půl milionu korun. Žalobci však seznali, že se o tak vysokou škodu nejedná, a Urbanové tedy hrozily jen tři roky vězení
"Bylo prokázáno, že Marcela Urbanová jako svědek v trestním řízení vedeném proti Jiřímu Čunkovi vypovídala sice jednoznačně nepravdivě ohledně motivů a důvodů údajného převzetí peněz, ale vypovídala způsobem a za takových vnitřních a vnějších okolností, které neumožnily vyslovit závěr o tom, že tak činila úmyslně," uvedla minulé úterý po rozhodnutí o konci stíhání mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Shodou okolností ve středu nato oznámila ministryně Kovářová, že podává stížnost v kauze Čunek.
ČTĚTE TAKÉ: Kauza Čunek: žalobci zastavili stíhání Urbanové
Smradlavá kauza Čunek
Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou přes rok. Policie Čunka v únoru 2007 obvinila, že jako starosta Vsetína přijal půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Kauzu začal dozorovat žalobce Arif Salichov a Čunkovo stíhání zastavil. Čunek kvůli obvinění odešel z vlády, po zastavení stíhání se však do funkce ministra pro místní rozvoj a místopředsedy vlády znovu vrátil.
Foto: Petra Mášová, Robert Sedmík