Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) označil požadavky pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování na jejich autonomii za absurdní. Zaměření agentury měnit nehodlá. Podle něj by se měli pracovníci "nejlépe hned" rozhodnout, zda chtějí v nynější práci pokračovat, či zda podají výpověď. Zaměstnanci vstoupili do stávkové pohotovosti. Vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby se zasadil o nezávislost agentury na Dienstbierovi, jinak jsou připraveni jít do stávky.
"Pokud nebudou zaměstnanci úřadu vlády akceptovat to, co jim jako úředníkům bude uloženo, dojde k dalším změnám. Nenechám se tlačit do kouta. Úředníci si nebudou určovat své povinnosti, svou organizační strukturu a toho, pod kým ji budou vykonávat," řekl dnes na setkání s novináři ministr. Požadavky na autonomii označil za absurdní.
Ministr chce nabídnout pracovníkům agentury zprostředkovatele pro jednání, který by pomohl situaci uklidnit. Vybral Czeslawa Walka, který před lety v úřadu vlády pracoval pod někdejším ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem a podílel se na vytvoření konceptu agentury. O prostředníka žádali před časem už zaměstnanci.
Agentura pro sociální začleňování je nyní jedním z odborů úřadu vlády, který spadá pod Dienstbierův úřad. Spor mezi agenturou a ministrem vyvolalo nedávné odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka. Toho ministr zbavil funkce 16. dubna. Zdůvodnil to porušením pravidel zakázky a Šimáčkovou neochotou diskutovat o reorganizaci agentury. Podle Šimáčka jsou důvody zástupné.
Spor se vede ale i o monitorovací systém, který by sledoval, jak evropské peníze přispěly k začleňování Romů. Podle Dienstbiera je monitorování podmínkou pro čerpání financí z fondů na romskou integraci a začleňování. Pokud by ho Česko nemělo, o prostředky z EU by mohlo přijít. Agentura se věnuje nejen romské problematice, ale zaměřuje se na sociální začleňování všech potřebných. Podle ministra pracovníci odmítají obě oblasti - tedy sociální a etnickou - propojovat.
Agentura podle své pověřené šéfky Aleny Zieglerové už dřív přislíbila, že bude sledovat i dopady opatření na Romy a na to, zda se k nim evropské peníze dostanou a jak je využívají. Pokud by se návrhy ale zaměřovaly jen na pomoc a podporu romských obyvatel, agenturní pracovníci by v obcích a na ministerstvech s nimi neuspěli, podotkla Zieglerová. Dodala, že zaměstnanci jsou si vědomi toho, že si nemohou diktovat, koho budou mít za ředitele. Úřad vlády na místo vypsal konkurz. Uchazeči se mohou hlásit do 14. května. Objevují se informace, že by vhodným kandidátem mohl být například vedoucí sociálního odboru Prahy 14 David Beňák.
Podle Zieglerové vlády vlastně agenturu dosud neúkolovaly. Všechny ji ale využily, když se mezinárodní organizace zajímaly, co ČR dělá pro Romy. Aktivní proto byli sami pracovníci a stali se "trouble makery". "My nesledujeme, z jaké strany ministr je. Jde nám vždycky o věc. Toto je důvod, proč požadujeme tu nepolitičnost, tu garanci jisté autonomie," objasnila Zieglerová. Poukázala na to, že v Česku není jiný subjekt než agentura, který by koordinovaně situaci v problematickým místech s radnicemi řešit.
Úředníci hrozí stávkou. Dienstbier: Nenechám se zatlačit!
Domácí
5. 5. 2015 14:10Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler, ČTK , Zavoral Libor, Zavoral Libor