Superdůležitý zákon o státních úřednících řeší právě vláda. Bez něj jsou ohroženy miliardy z evropských peněz, hrozí bruselští úředníci. A tak čeští úředníci sepsali zákon o sobě samých.
Absenci zákona o státních úřednících už Brusel Česku vytýká nějakou dobu. Teď pohár trpělivosti přetekl: Evropská komise pohrozila, že pokud Češi do konce roku normu nepřijmou, nemusí dostat peníze z eurofondů. Tlak na vládní kabinet i zákonodárce je obrovský. Je na nich, aby zákon do konce roku prošel legislativním procesem a od 1. ledna 2014 začal platit.
Návrh už sice leží na vládě, ale je zatížen 858 zásadními připomínkami na 333 stranách hustě popsaných miniaturním písmem, ministr vnitra jej musel svým kabinetním kolegům předložit s rozpory. V těchto dnech se kvůli němu intenzivně schází sedm ministrů Nečasovy vlády, aby sporné pasáže vyřešili. Politici tak vlastně sebrali zákon úředníkům z rukou.
Cílem zákona má být zavedení funkce státního tajemníka, který má zajistit apolitičnost vedení úřadu a zároveň být kvalifikovaným úřednickým profesionálem působícím v čele úřadu bez ohledu na politickou garnituru. V podstatě nám Brusel nařizuje, abychom uvedli do funkcí superúředníky typu sira Humphreyho ze seriálu Jistě, pane ministře!, který přečká nejednu vládu.
Na úředníky čeká i nové úskalí, budou muset nově čelit řadě odborných zkoušek. Zvýšené nároky na vzdělávání v průběhu výkonu své funkce mají být ovšem úředníkům kompenzovány. Jako "bolestné" jim návrh přičítá například šest týdnů dovolené, týden studijního volna nebo systém odstupného, který by měl úředníkovi přinést nějakou tu korunu navíc. Zaměstnanci ve státních službách by si mohli přilepšit i nárokem na ošatné.
"Kup si něco na sebe"
Správný státní úředník by měl chodit slušně a čistě oblečen, aby kvalitně reprezentoval svoji instituci, stojí v příloze zákona věnované předepsanému ošacení. Muži se mají držet společenských kalhot, košile, saka, kravaty a samozřejmě uzavřené obuvi. Pro ženy platí povinnost společenských kalhot či sukně, halenky a bot s uzavřenou špičkou.
Úředníkům se teď blýská na lepší časy, od státu by na svůj šatník mohli pravidelně dostávat nějakou tu korunu na přilepšenou. "Úředníkovi (u něhož je požadavek na oděv) náleží jednou ročně ošatné ve výši 10 procent platové základny stanovené pro soudce podle zákona," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.
Úřednická saka za 455 milionů
Benefit by měli dostávat ti úředníci, kteří přijdou ve výkonu své funkce do styku například s veřejností nebo osobami podobného postavení. O koho však půjde konkrétně, zákon nestanovuje. Určit to má až příslušné nařízení vlády. Celkové náklady jen na příspěvek na oblečení by se tak mohly vyšplhat až na půl miliardy korun. "Při celoplošném uplatnění tohoto kompenzačního opatření by státní rozpočet byl zatížen celkovou částkou cca 455 milionů korun ročně," uvádí předkladatel návrhu ministerstvo vnitra v důvodové zprávě k návrhu.
S návrhem na zavedení této kompenzace souvisí i několik nesouhlasných připomínek některých ministerstev. "Nesouhlasíme se zavedením ošatného pro úředníky a § 24 požadujeme vypustit. Jedná se o zcela neodůvodněné zvýhodnění jednoho typu zaměstnanců oproti ostatním," namítá například ministerstvo životního prostředí. A má pravdu.
Požadavek na konkrétní typ oblečení má celá řada zaměstnavatelů i profesí, od servírek po techniky. V soukromém sektoru se dokonce často stává, že si zaměstnanec musí na svoje pracovní oblečení přispívat sám nebo mu jsou peníze za firemní oblečení strhávány z platu. Toho se nejspíš chtějí státní úředníci vyvarovat. A tak si s posvěcením svých bruselských kolegů uzákonili nejen téměř neodvolatelné siry Humphreye, ale i nadstandardní podmínky práce pro veřejnost.