Usnesení lidovců a zelených k jednání o nové vládě
06.04.2009 21:20
Lidovci oznámili, že de facto odmítají být dál součástí dohody o nové vládě. Závěr, že se nechtějí podílet na personálním obsazení vlády, stvrdily dvě třetiny straníků z celostátního výboru KDU-ČSL. O pár minut později poslali den starou dohodu o úřednické vládě k ledu zelení.
Usnesení vedení lidovců k jednáním o nové vládě:
1) KDU-ČSL vládní krizi nezpůsobila; křesťanští demokraté jednotně hlasovali proti pádu vlády.
2) KDU-ČSL upřednostňovala pokračování vlády na stávajícím koaličním půdorysu vzhledem k předsednictví EU, hospodářské krizi a k hrozící destrukci zájmů ČR v zahraničí. Bohužel se pro toto řešení nenašla dostatečná politická podpora.
3) KDU-ČSL si uvědomuje, že dnes nemůže svými hlasy změnit rozhodnutí ODS a ČSSD.
4) KDU-ČSL se žádnými personálními návrhy nebude podílet na nové vládě.
5) KDU-ČSL zváží podporu nové vládě na základě jejího programového prohlášení.
6) KDU-ČSL podpoří zejména takové návrhy nové vlády, které povedou k řešení dopadů hospodářské krize na občany ČR.
7) KDU-ČSL podpoří konání předčasných voleb, pokud se k nim dojde podle dnes platné ústavy nebo přijetím ústavního zákona navrženého senátem, sněmovní tisk č. 1130.
8) Celostátní konference KDU-ČSL revokuje své usnesení č. 3 z 12. zasedání ze dne 9. 1. 2009 a mění termín sjezdu KDU-ČSL 2009 na 30.- 31. 5. 2009.
Usnesení předsednictva zelených k dohodě o úřednické vládě:
1) Předsednictvo SZ konstatovalo připravenost akceptovat předběžnou dohodu vyjednanou v neděli večer zástupci ODS, KDU, SZ a ČSSD.
2) SZ vnímá tuto dohodu jako sled vzájemně provázaných kroků, a proto nenaplněním jednoho z nich jednou ze stran dohoda pozbývá platnost. Vzhledem k tomu, že se KDU-ČSL odmítla podílet na sestavení překlenovací vlády, nemůže být naplněn základní požadavek SZ, a to, aby se jednalo o dohodu přijatou všemi čtyřmi stranami. SZ nebude asistovat velké koalici ODS a ČSSD.
3) Proto SZ vyzývá politické partnery k urychlenému dalšímu jednání. Na tomto jednání SZ vznese znovu požadavek, aby stávající vláda v demisi dokončila úkol českého předsednictví Radě EU a minimalizovala škody, které nastalou situací vznikly pro obraz ČR v zahraničí.
4) SZ zastává názor, že je třeba urychleně jednat o splnění úkolů vyplývajících z našeho členství v EU, u nichž hrozí prodlení - tj. ratifikace lisabonské smlouvy a přijetí antidiskriminačního zákona.
5) Vzhledem k tomu, že hrozí, že se po zbytek českého předsednictví ujme jeho řízení sám eurofobní prezident Klaus, vyzýváme všechny demokratické strany k urychlenému nalezení společného řešení.
Ilustrační foto: ČTK, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.