Ústavní soud <span>odročil lisabonskou smlouvu</span> na středu

Domácí
25. 11. 2008 07:31
Ústavní soud odročil jednání na středu.
Ústavní soud odročil jednání na středu.

Prezident Václav Klaus přichází k Ústavnímu soudu.Ústavní soudci odročili jednání o souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem na středu. Chtějí se poradit. Dokazování již skončilo, zazněly i závěrečné řeči. Ve středu zřejmě padne rozhodnutí. Prezident Václav Klaus vyzval soud k vyslovení nesouladu smlouvy s českým právem. Kritizoval přílišnou krátkost jednání. Označil to za deprimující skutečnost.

CELÝ TEXT PROJEVU PREZIDENTA KLAUSE ZDE.

Do Brna se dnes sjely televizní štáby z celé Evropy. Česko je poslední zemí, která se k nové euroústavě zatím nevyjádřila. A Ústavní soud může její ratifikaci zastavit. 

Na Ústavní soud se obrátili senátoři za ODS. Žádají, aby soudci zjistili, zda mezinárodní smlouva nenarušuje české právo, tedy Ústavu České republiky. Podobný spor řeší Ústavní soud vůbec poprvé. Ústavní soudci si uvědomují, že na jejich rozhodnutí čeká celá Evropská unie.

ČTĚTE TAKÉ: Václav Klaus. Bojovník s Evropskou unií
                        
Klaus: Podepíšu Lisabon, jen pokud ho schválí Irové
                        Bém odmítá Lisabon. Chce jiný text

8.52 Prezident Václav Klaus přijel k Ústavnímu soudu. Před budovou soudu jej přivítalo sedm demonstrujících. Proti nové euroústavě protestovali zástupci Národní strany a uskupení Právo a spravedlnost.

8.58 Do lavice účastníků řízení si vedle prezidenta Klause sedl zástupce vlády, ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Ten bude přijetí lisabonské smlouvy hájit, stejně jako další účastník řízení, předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).

Prezident se v sále Ústavního soudu pozdravil s europoslancem Železným9.00 Do jednací síně se dostavilo všech patnáct ústavních soudců. V zaplněné jednací síni jsou také známé tváře, například potomek šlechty František Oldřich Kinský, jenž se neúspěšně domáhá vydání rozsáhlého souboru nemovitostí zabaveného po 2. světové válce. Podle některých odpůrců lisabonské smlouvy může tento dokument dopadnout i na Benešovy dekrety a některé restituční spory. Kinský přišel společně s Girolamem Giormanim z Hnutí na obranu majitelů realit, jenž je bojovníkem proti regulovanému nájemnému. Dostavil se také europoslanec Vladimír Železný.

9.20 Soudce zpravodaj Vojen Güttler čte z listin, které články lisabonské smlouvy vadí senátorům. Je to například ztráta práva veta pro jednotlivé země při některých rozhodováních Rady Evropské unie. Lisabonská smlouva pojmenovává oblasti, k nimž nově stačí hlasování takzvané kvalifikované většiny, nikoliv jednomyslná shoda všech států EU.

9.25 Soudce zpravodaj čte z návrhu prezidenta Václava Klause. Ten by uvítal, kdyby Ústavní soud neposuzoval pouze napadené části nové euroústavy, ale posoudil "soulad s celým ústavním pořádkem ve všech souvislostech". Tím by se zamezilo možnosti posuzovat další části znovu.

9.35 "Lisabonská smlouva činí právo unie ještě nepřehlednější, než je nyní," napsal prezident například do svého vyjádření pro soud. Poté, co soud přečte listiny, budou mít účastníci poslední možnost podat námitku k řízení.

Umožní Ústavní soud ratifikaci Lisabonské smlouvy?9.48 Na řadu přišlo čtení stanoviska vlády. Základní myšlenka premiéra Mirka Topolánka a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, kteří stanovisko za vládu podepsali, je, že Česko i po přijetí lisabonské smlouvy zůstane svrchovaným státem. "Nedochází k překonání hodnotového systému, ve kterém ústava ČR spočívá," čte soudce.

10.15 Soud ukončil čtení z listin, slovo si bere za navrhovatele místopředseda Senátu Jiří Šneberger. Shrnuje chronologii, v níž lisabonská smlouva putovala mezi vládou, sněmovnou, komisemi, výbory a Senátem.

10.26 Slovo dostal i předseda výboru pro evropské záležitosti, senátor Luděk Sefzig. Původně chtěl vypovídat jako svědek, to soud nepřijal, ale promluvit jej nechává. "Odmítám, že naše argumentace je politická nebo obstrukční," říká za senátory například Sefzig.

10.38 Soud vyhlásil čtvrthodinovou přestávku. Po projevech zástupců Senátu předseda soudu Rychetský poznamenal: "Nejsem si jist, zda jste pochopili, že zatím nešlo o závěrečné řeči, pouze o doplnění dokazování. No, uvidíme, jaké budou závěrečné přednesy."

10.53 Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský vystavil prezidenta drobné potupě, když jej vyzval ke slovu slovy: "Prosím prezidenta Václava Havla." Klaus zareagoval s humorem: "Pan předseda se teď prozradil."

11.15 Prezident Václav Klaus přednáší svou řeč dvacet minut. Shrnuje v ní své známé názory, že lisabonská smlouva narušuje svrchovanost České republiky. Přidává, že i svrchovanost lidu. "Je to autentický lid, kdo je českým suverénem a nositelem svrchovanosti českého státu," říká prezident. Kdo je tedy zdrojem právní moci Evropské unie? klade si Klaus otázku. "Lid to tedy určite nění, protože evropský lid neexistuje," odpověděl si.

11.22 Prezident domluvil. Odkázal se ve své řeči mimo jiné na dřívější komentář ústavní soudkyně Elišky Wagnerové k jiné věci, že "ÚS by se v tomto typu řízení neměl pokoušet odstraňovat rozpor, jakékoliv pochybnosti o nesouladu by jej spíše měly vést k rozhodnutí o nesouladu". Projev předsedy sněmovny Miloslava Vlčka trval dvě minuty, odkázal se na dřívější vyjádření.

11.31 Vládní obhájce lisabonské smlouvy Alexandr Vondra oponuje prezidentově myšlence, že se Evropská unie stává v podstatě federálním státem. "Samotné vymezení pravomocí neznamená, že by tím EU získávala jakékoliv atributy federálního státu, nebude mít pravomoc rozhodovat autoritaivně o rozsahu svých kompetencí, aniž by k tomu potřebovala souhlas členských států," vysvětluje Vondra. Přenos nemnohých pravomocí na EU je podle něj zcela v souladu s českou ústavou. Novou euroústavu označil vicepremiér v počátku své řeči za východisko z bludného kruhu institucionálních debat, které se v EU vedou už od 90. let.

11.41 Soud ukončil dokazování, soudci nevyužili svého práva položit účastníkům řízení doplňující otázky. Klause to rozzlobilo a ústavní soudce za to pokáral. "Očekával jsem vážnější a serióznější jednání, protože to je deprimující, takto ukončit tak zásadní jednání pro českou zemi. Pokud už soudci všechno vědí, jsou rozhodnuti, to je deprimující." Rychetský jej upozornil, že ukončil pouze dokazování, nikoli soud.

11.47 Soud odročil jednání do zítřka do deseti hodin.

Foto: Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ