Útok nehrozí
Zvýšená bezpečnostní opatření přestala v ČR platit
14.01.2016 15:30 Aktualizováno 14.01. 16:23
V Česku v novém roce přestala platit zvýšená bezpečnostní opatření, která se po listopadových teroristických útocích v Paříži týkala třeba obchodních center. Uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Přesto pro policii platí stupeň bdělosti. Česko podle ministra zatím nemá informace o tom, že by zemi hrozil teroristický útok.
Zvýšená bezpečnostní opatření přijala česká policie loni v noci ze 13. na 14. listopadu, během níž v Paříži při sérii teroristických útoků zemřelo kolem 130 lidí. Policie od útoků víc hlídala obchodní centra, mezinárodní letiště nebo francouzskou ambasádu. Podle Chovance tato zvýšená opatření skončila posledním dnem loňského roku. "V mezidobí se nic nestalo," podotkl Chovanec.
Podle ministra v současnosti nejsou informace, že by mohla být země ohrožena. "Nemáme informaci, že by na území České republiky hrozil nějaký teroristický úrok nebo vyšší míra kriminality," zdůraznil Chovanec.
Bezpečnostní rada státu a vláda by letos měly schválit zavedení čtyř stupňů ohrožení, které mají jasně stanovit rozsah opatření, která stát zavádí. Nejnižší je označen nulou, nejvyšší trojkou. Nula znamená ideální stav, jednička stupeň zvýšené bdělosti, dvojka blíže neurčené riziko směřující vůči Česku a trojka vysokou míru jistoty, že se něco stane. Nyní v zemi platí stav, který odpovídá budoucímu stupni jedna.
Sobotkovy e-maily
Chovanec také uvedl, že některé e-maily zveřejněné extremistickým webem White Media, které údajně patří premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), jeví známky manipulace. Podle něj se na tom shodli analytici i nezávislí odborníci. Policie kvůli hackerským útokům prověřuje široký okruh lidí, řekl ministr.
Podle Chovance se policie případem intenzivně zabývá. "Policie prověřuje poměrně široký okruh lidí, kteří mohli přijít do styku s e-maily, ať už někoho z poslanců, nebo pana premiéra," uvedl Chovanec.
Doplnil, že měl možnost elektronickou korespondenci vidět. "Minimálně ta druhá várka, která byla vypuštěna do oběhu přes jeden ze serverů, tak z našeho pohledu jeví znaky manipulace," dodal Chovanec. Ministr nechtěl potvrzovat, zda maily předsedovi vlády skutečně patří. "Existuje tady soubor, který má k dispozici policie, která tu věc šetří a z mého pohledu šetří velmi intenzivně," zdůraznil Chovanec.
Ministr si myslí, že lidé, kteří za zveřejněním korespondence stojí, chtějí dosáhnout publicity. "Kdyby někdo chtěl být transparentní a odhalit pozadí politiky, tak zveřejní, co má a nebude to dávkovat a nebude to upravovat," dodal Chovanec.
Extremistický web podle Chovance spadá do působnosti zákonů USA, které kladou velký důraz na zachování osobních svobod. Zřejmě tak bude složité se dostat k tomu, kdo na server přispívá, nebo web vypnout, i když je jeho obsah závadový.
Policie podle Chovance musí zjistit, komu vlastně web slouží. Podle něj je zajímavé, že se zatím pachatelé zaměřili jen na sociální demokracii, která měla v migrační otázce stejné postoje jako jiné politické strany. "Bude potřeba došetřit, jestli se White Media opravdu dostala k informacím ze schránek těchto lidí, nebo je někdo poskytl a pouze zametá stopy, aby tím zveřejněním odklonil pozornost od sebe samého," dodal Chovanec. Policie podle něj pracuje s několika různými verzemi.
Ministr se neobává výhrůžek, ve kterých extremisté hrozili zveřejněním kompletního obsahu údajného e-mailu premiéra. Připomněl, že loni Česko nebo představitelé vlády čelili i jiným výhrůžkám ebolou nebo rozesíláním jedů. V těchto podobných případech prý Česku velmi pomáhají partneři z Izraele nebo americké FBI. "I přes tuto pomoc nejsme schopni najít koncové zdrojové kódy a odhalit ten počítač, buď z nějaké internetové kavárny, nebo z obýváků některého bytu, a nejsme schopni ty lidi najít, protože internet zajišťuje anonymitu," řekl Chovanec.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.