O tom, zda a kdy Česká republika uzná nezávislé Kosovo, se ministr zahraničí v pondělí poradí s kolegy z ostatních zemí EU. Česko však určitě nebude průkopníkem diplomatických styků s novým státem.
"Předběžně víme, že nebudeme první zemí, která nezávislé Kosovo uzná," řekla na dotaz serveru TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová. Podle ní by se Česko mělo ve vztahu ke Kosovu přidat k unijnímu "mainstreamu".
Ministr Karel Schwarzenberg bude postup v pondělí koordinovat s ministry zahraničí ostatních evropských zemí, sejdou se totiž k pravidelnému jednání. Případné uznání nového státu je v kompetenci české vlády, která by v tomto smyslu musela přijmout usnesení.
Pokud by Kosovo v neděli nezávislost vyhlásilo, vyjádří se k tomu ministerstvo ještě během dne v oficiálním prohlášení.
ČTĚTE TAKÉ: Neděle přinese odtržení Kosova, Srbové protestují
Na české politické scéně má samostatné Kosovo spíše odpůrce: proti vyhlášení jeho nezávislosti se staví KSČM, ČSSD i prezident Václav Klaus. "Je na pováženou, pokud Turecku, které nedávno poslalo své vojenské jednotky do severního Iráku, měříme jiným metrem, než je tomu v případě Srbska a kosovských Albánců," řekl například stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ani ODS není nadšeným stoupencem samostatnosti Kosova, i když je připravena jeho existenci uznat. "Trváme na tom, že samostatnost Kosova musí být případně řízený proces a Srbsko nesmí zůstat stát stranou," řekl před Vánocemi premiér Mirek Topolánek.
Podle europoslance za ODS Jana Zahradila už je na podobná jednání trochu pozdě. "Naše stanovisko je 'zdrženlivé pro' většinovému názoru v Evropské unii," řekl na dotaz serveru TÝDEN.CZ diplomaticky Zahradil. "V uznávací proceduře se ale přidáme spíše ke druhému sledu evropských států," předpokládá europoslanec.
Foto: Reuters