V České republice je stále velký nedostatek zdravotních sester, řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Vzdělané a jazykově vybavené sestry často hledají štěstí v sousedním Rakousku a Německu, kde si mohou vydělat mnohem více peněz. Některé z nich přitom pracují jako pečovatelky o staré a nemohoucí lidi, a to i na černo.
V Rakousku vyprší k 30. červnu státem stanovená lhůta pro registraci dosud ilegálně pracujících pečovatelek. Odhadem jich v zemi pracuje kolem 40 tisíc a pocházejí prý hlavně ze Slovenska, Polska a Česka.
ČTĚTE TAKÉ: Expert: České zdravotnictví nepotřebuje resuscitaci
V České republice pracuje 78 tisíc zdravotních sester. Průměrný plat sestry se započtením příplatků za směny se pohybuje kolem 21 000 korun měsíčně. Jako pečovatelky v Rakousku si mohou vydělat okolo 700 eur (18 200 korun) za dva týdny práce. Pečovatelky se u jednoho pacienta střídají obvykle dvě, vždy po dvou týdnech.
Středoškolačky nebo vysokoškolačky?
K nedostatku zdravotnického personálu v Česku přispívá podle Kubka i špatný zákon o vzdělávání zdravotních sester. "Nemáme jich dostatek a ty, co máme, se snažíme z nemocnic ještě vyhnat nesmyslnými požadavky na další doškolování; nejsme schopni zaplatit středoškolačky a snažíme se dělat ze sester vysokoškolačky," řekl Kubek.
Ministerstvo zdravotnictví chce od příštího roku dávat nemocnicím peníze na stáže a mzdu sester v oborech a regionech, kde jich je nedostatek. Nemocnice by se měly motivovat také k tomu, aby častěji nabízely kratší úvazky a práce tak byla atraktivní například pro matky s dětmi.
"Hledám práci ošetřovatelky-pečovatelky v Rakousku, dobrá němčina, zdravotní sestra, zkušenost s touto prací," takové a podobné nabídky jsou téměř denně k nalezení na komerčních inzertních webech. Na jednom z nich například svou pracovní sílu nabízí rakouským a německým zaměstnavatelům česká zdravotní sestra s patnáctiletou praxí v nemocnici.
Boom nelze doložit čísly
Podle prezidentky České asociace sester Dany Juráskové ale nelze předpoklad, že zájem Češek o práci sestry a pečovatelky v Rakousku stále trvá nebo dokonce stoupá, doložit čísly. "Byl jednu dobu boom, ale že by byl trvalý zájem, že by české sestry nějak doplňovaly tamní stavy, o tom informace nemám," řekla Jurásková. Přesná čísla o počtu českých pečovatelek v Rakousku a Německu nevede ani ministerstvo práce, řekl mluvčí Jiří Sezemský. "Češi, kteří odcházejí do Rakouska pracovat, nemají povinnost tuto skutečnost našim úřadům hlásit," dodal Sezemský. K dispozici jsou tedy jen údaje legálně zaměstnaných vyplývající z mezinárodních statistik.
Podle nich Čechů, kteří odcházejí za prací do ciziny, postupně přibývá. Ve dvou desítkách evropských zemí jich loni podle dostupných údajů pracovalo 76 400. Za poslední dva roky se počet víc než zdvojnásobil. Nejvíc 30 tisíc českých občanů loni působilo v Británii. V roce 2007 přibylo českých pracovníků i v Německu. Úřady jich evidovaly téměř 13 600 (o rok dřív 12 400). V Rakousku loni pracovalo asi 5300 Čechů a Češek, z toho ve zdravotnictví legálně 500 lidí z Česka.
Ještě nižší plat než zdravotní sestry mají v Česku sociální pečovatelky a ošetřovatelky, které se starají o seniory a postižené lidi. Ministerstvo práce a sociálních věcí evidovalo loni 3810 pečovatelek z povolání a 304 dobrovolných pečovatelek, které působí například v obcích, kde není zajištěna pečovatelská služba. Průměrný plat pracovníků v českých zařízeních sociální péče činí asi 15206 korun hrubého měsíčně.
Do Rakouska mohou sestry legálně
Od 1. července 2007 mohou Češky a Češi v Rakousku vykonávat práci ošetřovatelů a pečovatelů legálně. Kdo chce v Rakousku vykonávat živnost, musí ji přihlásit u rakouského živnostenského úřadu. Přestože existuje možnost legálního zaměstnání v oboru, mnohé ženy ji prý vykonávají nelegálně, bez nahlášení úřadům. Neplatí ze svých příjmů v Rakousku daně ani příspěvky na sociální pojištění. Nemají tedy nárok například na rakouský důchod. Do konce letošního června se měly cizinky podle nového zákona nahlásit úřadům a zlegalizovat své zaměstnání.
Ilustrační foto: Jan Schejbal, Karel Šanda