Výdej léků v Česku je nyní snadnější a přehlednější. Státní ústav pro kontrolu léčiv zavedl od ledna elektronické recepty, které lékařům umožní pohlídat, zda pacient léky skutečně bere. Pacienti budou z nového systému těžit také: na internetu najdou lékový záznam, ze kterého zjistí, jaké léky jim byly předepsány, kolik stojí a jak je mají brát.
Systém je založen na jednoduchém principu. Pacient přijde k lékaři, který ho vyšetří a vystaví mu elektronický recept na lék. Jde o záznam do počítače, který se dostane do nového centrálního úložiště dat zavedeného Státním ústavem pro kontrolu léčiv v lednu 2009 na pokyn ministerstva zdravotnictví. Pacient se po návštěvě lékaře vydá do lékárny a personálu sdělí pouze identifikační číslo svého receptu. Lékárník vyhledá v počítači pokyn lékaře a pacientovi přípravek vydá.
"Tento systém je výhodný pro lékaře, kteří tak mohou přes počítač a napojení na centrální úložiště zkontrolovat, jestli si jejich pacient lék skutečně vyzvedl," uvedl ředitel Ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Výhodou pro lékárníky je podle něj omezení chyb při výdeji léků z klasických receptů, které jsou často nečitelné, a také urychlení komunikace s pacientem (Na obrázku je znázorněno, co se objeví lékárníkovi v počítači při výdeji léku. Pro zvětšení klikněte na obrázek).
Lékaři elektronickým receptům nefandí
Lékaři k novému systému však velkou důvěru nemají. "Jsme k němu velmi rezervovaní," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda České lékařské komory Milan Kubek a zároveň poukázal na to, že o startu elektronických receptů komoru zatím nikdo neinformoval. "Obáváme se velkého nebezpečí zneužití citlivých dat pacientů," upozornil. "Existují hackeři, kteří se dostanou na cizí bankovní účty a ani tenhle systém nemusí být zcela bezpečný," dodal.
Pacient získá tu výhodu, že pro něj bude dostupný takzvaný lékový záznam, ze kterého se dozví, které léky mu byly předepsány, v jaké dávce a za jakou cenu. "V současné době najde svůj záznam na přibližně tisíci místech, například na poštách," upozornil Beneš a dodal, že brzy by měly být lékové záznamy dostupné pro každého i na internetu. A jak se na to dívají sami pacienti? "Provázanost mezi doktory a lékárnami mi přijde dobrá," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Jan Straka z Prahy. "Ovšem je tu otázka zneužívání a zabezpečení, ale to je dneska skoro všude," dodal. "Pro sebe zatím nevidím v systému uplatnění, ale to může přijít časem, až budu starší a budu brát hodně léků," řekl.
Nový systém má navíc zabránit zneužívání léků. Lékárník ze záznamu pacienta pozná, jestli si například v poslední době nenechal v jiné lékárně předepsat nezvykle velké množství Modafenu. Jde o lék na chřipku s obsahem pseudoefedrinu, ze kterého se dají vyrábět drogy.
Lékárny se připojí do konce března
Od ledna 2009 funguje elektronický systém v méně než deseti lékárnách v Česku, dalších 250 se na změnu připravuje. "Vydali jsme pokyn, aby se do konce března připojilo k systému všech 2600 lékáren v Česku," zdůraznil Beneš. "Samozřejmě počítáme s tím, že jsou mezi námi lékaři, kteří budou stále používat papírové recepty, a pacienti, kteří doma nemají internet," uvedl Beneš. "Proto dáváme pacientům na vybranou, jestli chtějí používat papírový recept, nebo elektronický," dodal.
Od začátku roku je v centrálním úložišti několik záznamů, z nichž většina je zkušebních. Data se budou uchovávat po dobu pěti let a se souhlasem pacienta do nich budou moci nahlížet i ostatní lékaři. Kromě toho si pacient bude moci ověřit, kdo z doktorů do jeho záznamu zapisoval nebo nahlížel.
Jediným místem, kde systém zatím nebude fungovat, jsou nemocnice. Léky podávané hospitalizovaným pacientům nebudou do centrálního úložiště ukládány. "Nejdříve potřebujeme zjistit, jestli všechno funguje, a pak teprve ho můžeme přinést i do nemocnic," vysvětlil ředitel Ústavu pro kontrolu léčiv. Česko se podle něj nechalo inspirovat systémy v zahraničí, a to především v USA, Kanadě a Austrálii.
Nový informační portál
Státní ústav pro kontrolu léčiv od dnešního dne zavedl nový informační portál pro veřejnost. Je dostupný na webové adrese http://www.leky.sukl.cz/ a má pacienty seznamovat s nově uváděnými léky na český trh, s pravidly výdeje nových léků a s jejich účinky i cenami. Informační portál navíc nabízí přehled o všech lékárnách. Výhodou portálu je, že si zde pacient může vyhledat lék nejen podle jeho názvu, ale také podle zdravotních problémů, které ho trápí.
Ilustrační foto: Tomáš Nosil, Lucie Pařízková