Pro tuzemský cestovní ruch znamenal loňský rok podle oslovených odborníků mírné oživení. Stále ale chybějí turisté z ciziny, jejich návrat bude spíše pozvolný. Turismus v České republice v uplynulém roce podrželi hlavně domácí návštěvníci. Vzhledem k vysoké inflaci a rostoucím nákladům na bydlení je otázkou, jak budou ochotni nadále za cestování utrácet, upozornili experti.
V ČR se loni ubytovalo 11,4 milionu turistů, meziročně o 5,2 procenta více. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 byla ale návštěvnost zhruba poloviční. Navíc i proti prvnímu pandemickému roku 2020 loni ubylo hostů z ciziny, a to o 7,6 procenta na 2,6 milionu.
"Rok 2021 přinesl jen mírné zlepšení v rámci cestovního ruchu. Zvýšil se sice zájem Čechů o cestování v tuzemsku, nicméně Česká republika byla v podstatě vymazána z map pro cizince z jiných než evropských zemí," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Český cestovní ruch má podle ředitele zážitkového portálu Slevomat Ladislava Veselého to nejhorší za sebou. Na úroveň před pandemií se bude ale dostávat ještě dlouhou dobu. Hoteliéři se i v následujících měsících budou muset spoléhat hlavně na tuzemské cestovatele. V důsledku rostoucí inflace ale není jisté, zda budou chtít peníze investovat právě do cestování, řekl.
"Celkové výsledky cestovního ruchu bohužel odpovídají skutečnosti, že prvních pět měsíců byla zavřená veškerá turistická infrastruktura kvůli covidovým opatřením. Poslední ranou byly zrušené vánoční trhy," uvedl ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget. Dobrým signálem je podle něj oživení turismu ze vzdálenějších destinací, kdy se mezi desítkou nejvíce zastoupených návštěvníků z ciziny objevili Izraelci nebo obyvatelé Spojených států. Přesto Herget očekává, že počty hostů z ciziny se na předkrizové hodnoty dostanou nejdříve za dva roky.