V kauze Čunek jde o Veseckou a Kučeru
01.10.2009 18:30 Analýza
Kauza Čunek je už za roky svého trvání natolik nepřehledná, že by z dnešního verdiktu Nejvyššího soudu mohla snadno vzejít mediální zkratka: Čunek vyhrál a s ním i členové takzvané justiční mafie, kteří podle dřívějšího rozhodnutí soudu pomáhali zmanipulovat, a to úspěšně, jeho korupční kauzu. Tak to není, i když dnešní rozhodnutí o ublíženém Čunkovi s kauzou justiční mafie přímo souvisí.
O tu totiž nejspíš ve skutečnosti šlo: Čunek je ze své aféry dřívějšími podivuhodnými zásahy nejvyšší státní zástupkyně a některých jejích podřízených dávno venku. Komu však jde o zbytky cti, alespoň formálně, jsou právě justiční funkcionáři - Renáta Vesecká či místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera nebo právník a exministr Pavel Němec - označeni soudcem Vojtěchem Ceplem za ty, kdo manipulovali spravedlností. Jejich podivuhodné cesty po Moravě a schůzky ve prospěch tehdejšího šéfa lidovců dnešním rozhodnutím Nejvyššího soudu na síle a závažnosti neztratily.
K TÉMATU: Nejvyšší soud: V kauze Čunek justice porušila zákon
Čunek: Ještě chci prošetřit činy policistů
Přesto může verdikt otevřít dveře povrchní domněnce, že když byl severomoravskými žalobci poškozen Čunek, pak jsou nespravedlivě nařčeni i „justiční mafiáni", kteří se s ním svezli. A pravděpodobně právě tohle bylo cílem neobvyklého kroku ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, když tajemně podávala právně ušmudlanou stížnost pro porušení zákona: obrana Vesecké a preventivní předčištění Kučery, jehož brzy čeká za manipulace se spravedlností kárný soud.
Předchůdce Kovářové, ministr Jiří Pospíšil, podobnou stížnost na záchranu Čunka přes tlaky z ODS kdysi podat odmítl. Teď na ministerstvo nastoupila žena zjevně mnohem otrlejší, kterou do Pospíšilova křesla protlačili právě Kučera s Němcem.
Personální propletenec
Mimochodem, v senátu Nejvyššího soudu dnes seděl i soudce Jiří Pácal, který se už dřív označil v čunkovsko-kučerovském sporu za podjatého, protože je dobrým kamarádem Kučery. Pak si to s tím kamarádstvím asi rozmyslel a příště ve stejné věci - který soud projedná Kučerův kárný prohřešek - už rozhodoval. A rozhodl podle přání svého kamaráda a nadřízeného, že stane Kučera před pražským soudem, který je mu nakloněn.
A kdo že dnes zastupoval ministerstvo spravedlnosti u Nejvyššího soudu? Nikdo jiný než Stanislav Potoczek, ředitel odboru v úřadu Vesecké, který svou vlastní rukou vypracoval skandální rozhodnutí v kauze Čunek - o přesunu jeho kauzy ze severní Moravy, kde chtěli Čunka poslat před soud, do Jihlavy, kde ho Arif Salichov bleskurychle očistil.
Právo má být logické
A ještě jedna poznámka: Nejvyšší soud se v dnešním odůvodnění vyjádřil, že bylo v pořádku, když Čunkův případ neprověřovala policie a státní zastupitelství ve Vsetíně, kde je starostou. Ale jakmile prověřování (počáteční fáze každého případu) skončilo a přerostlo v trestní stíhání, měl se prý případ vsetínského starosty Čunka do Vsetína vrátit. Jako by mezitím pominuly důvody, proč Čunka Vsetín dělat nemohl - sám vsetínský okresní žalobce se tehdy prohlásil za podjatého.
Alespoň tak velí logika. A stejně jako by justice měla být důvěryhodná, tak by právo mělo být srozumitelné a logické. Všem třem těmto podmínkám můžeme v kauze Čunek zamávat.
ČTĚTE TAKÉ: I Čunek se odvolává proti zastavení stíhání Urbanové
Omyl ministryně? Stížnost na stíhání Čunka nelze podat
Smradlavá kauza Čunek
Foto: Jan Schejbal a ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.