Česko může v přezkumné arbitráži, která má rozhodnout o výši odškodnění pro firmu Diag Human Josefa Šťávy, čelit dalším dvěma firmám. A to švýcarské společnosti Towit Machinery a offshorové firmě Dumfries Holdings Limited. Firmy si dohromady nárokují zhruba čtvrtinu Šťávovy pohledávky ve výši 14 miliard korun.
Informaci přinesl deník Právo, který se odvolává na zdroj obeznámený s průběhem arbitráže.
Předseda tříčlenného rozhodčího senátu Petr Kužel si podle listu přizval obě firmy v první polovině ledna nejdříve jako vedlejší a poté jako hlavní účastníky sporu na straně Diag Human. Právo píše, že Kuželův návrh zatím není účinný.
ČTĚTE TAKÉ: Diag Human se chce obrátit na Evropskou komisi
Diag Human: Štáva se brání. Dovoláním a ústavní stížností
Dosud totiž nemá souhlas dalších dvou rozhodců, jimiž jsou bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl, kterého vyslal do arbitráže stát, a firmou Diag Human nominovaný švýcarský rozhodce Damiano Della Ca. Kužel je jako rozhodce vázán mlčenlivostí, ke svým krokům v arbitráži se tak nemůže vyjádřit.
Firmám Towit Machinery a Dumfries Holdings se podle deníku s největší pravděpodobností podařilo získat část nároku na asi 30 procent Šťávovy pohledávky, který dosud marně uplatňoval Šťávův bývalý advokát Jiří Oršula. Ten již dříve o zařazení do rozhodčího řízení s Diag Human několikrát neúspěšně usiloval.
Firma Diag Human majitele bechyňského zámku Šťávy požaduje po státu zhruba 14 miliard korun za zmaření jejích obchodů s krevní plazmou na počátku 90. let. Jde o vůbec nejdelší obchodní spor v dějinách České republiky, napsalo Právo.
Foto: archiv