V pátek v Česku přibylo 454 případů covidu, nejméně za všední den od 28. srpna

Domácí
29. 5. 2021 09:17
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Česku v pátek přibylo 454 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 217 méně než před týdnem. Za všední den je to nejnižší denní přírůstek počtu nakažených od loňského 28. srpna. Nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel bylo v pátek 32, o den dřív 34. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo na hodnotu 0,68 z předchozích 0,71. V poslední době postupně klesá. Na přelomu dubna a května se číslo pohybovalo kolem 0,89. Pokud je hodnota nižší než jedna, kde bylo naposledy v polovině dubna, šíření nákazy zpomaluje.

Od začátku šíření epidemie koronaviru loni v březnu se nákaza v Česku prokázala u více než 1,66 milionu lidí. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 30 101 nakažených. Počet úmrtí tento týden nepřekročil 12 denně, za pátek ministerstvo zatím eviduje jednoho zemřelého. Při pozdějších aktualizacích se nicméně toto číslo většinou zvyšuje.

Spolu se zlepšující se epidemickou situací vytrvale klesá zhruba od poloviny letošního března i množství hospitalizovaných s covidem-19. V pátek kleslo na 628, přičemž ve vážném stavu byla zhruba stovka pacientů. Obdobný počet koronavirových pacientů byl naposledy v nemocnicích loni v polovině září.

Vláda v pátek přistoupila k nečekanému a výraznému rozvolnění protiepidemických opatření. Od pondělí se za dodržení dílčích omezení otevřou vnitřní prostory restaurací, bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny či kasina. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) vláda opatření uvolnila kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu, podle kterého nelze uzavírat služby plošně.

Vláda se při určování protiepidemických opatření dosud většinou řídila číslem udávajícím počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel. Stejně jako za celou republiku toto číslo v pátek kleslo téměř ve všech regionech země. Výjimkou byl Ústecký kraj, kde číslo stagnovalo na 33, a Karlovarský a Královéhradecký kraj, kde počet případů nákazy za týden na 100 tisíc obyvatel stoupl z pěti na šest a z 13 na 14. Karlovarský kraj ale dál zůstává regionem s nejnižším incidenčním číslem. Nejvyšší je tento údaj stále ve Zlínském kraji s 52 případy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Další čtení

Botanická exkurze v CHKO Pálava na Kočičím kameni a Kočičí skále, 18. dubna 2025, Mikulov, Břeclavsko.

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava

Domácí
18. 4. 2025
Hasiči likvidují požár neobydlené budovy v Cihelní ulici v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, 18. dubna 2025.

Hasiči v Ostravě likvidovali požár neobydlené budovy, nikdo nebyl zraněn

Domácí
18. 4. 2025
ilustrační foto

Ryanair žádá nasazení armády kvůli frontám na letišti v Charleroi

Domácí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ