Dvě desítky lidí si v úterý připomněly 47 let od úmrtí polského úředníka Ryszarda Siwiece, který se ve Varšavě zapálil na protest proti účasti polské armády na okupaci Československa v srpnu 1968. Při této příležitosti také vyšla kniha historika Petra Blažka, který detailně popisuje život i čin muže, který bojoval proti totalitní a komunistické moci.
Pietní akt se konal u Siwiecova památníku vedle budovy Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který sídlí ve stejnojmenné ulici. Květiny k památníku položila například polská velvyslankyně v Česku či ředitel ÚSTR, kteří ocenili statečnost devětapadesátiletého muže.
Historikovi se podařilo získat nejrůznější dokumenty, které ve více než dvěstěstránkové knize zveřejnil. Blažek zájemcům řekl, že se Siwiec na svůj čin pečlivě připravil. Před sebeupálením nahrál na magnetofonový pásek poselství, v němž obvinil Sovětský svaz z toho, že chce vyvolat další světovou válku. Své krajany vyzval, aby se totalitnímu režimu postavili na odpor. Předtím také pečlivě sepsal závěť.
Na Siwiecovu statečnost při loňské návštěvě Polska vzpomněl také premiér Bohuslav Sobotka. "Já myslím, že je strašně důležité a zajímavé si pro Čechy uvědomit, že Ryszard Siwiec byl vlastně prvním, kdo reagoval sebeupálením na invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa," řekl tehdy novinářům.
O činu se lidé dozvěděli až po činu Jana Palacha, který se upálil o čtyři měsíce později v horní části pražského Václavského náměstí. Do té doby se tragický čin podařilo utajit tajné policii, i přestože se Siwiec upálil na varšavském stadionu před očima několika desítek tisíc lidí.
V Praze uctili památku Poláka protestujícího proti okupaci
Domácí
8. 9. 2015 20:53Obelisk věnovaný památce Ryszarda Siwiece.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Štěrba Martin