V jaderné elektrárně Temelín se 28. a 29. března uskuteční první letošní cvičení, doprovodí ho zvuk sirén, které bude slyšet po okolí. Temelín letos čeká 12 cvičení včetně jednoho tajného a dalšího na ochranu proti teroristickému útoku.
Počet cvičení Temelín zdvojnásobil po havárii v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011. Vedle radiačních a technologických událostí cvičí likvidaci požárů, ekologických nebo traumatologických událostí. Nyní si energetici podle mluvčího Marka Svitáka procvičí řešení jedné z nejhorších možných havárií spojené s únikem radioaktivních látek do okolí.
"Budeme ověřovat, jak funguje havarijní štáb. V bezprostředním okolí elektrárny může být slyšet kolísavý tón sirén, vedle toho mohou lidé zaregistrovat cvičné výjezdy monitorovacích týmů," řekl Sviták.
Sirény elektrárna spouští u každého cvičení. Někdy jen v závodním rozhlase, jindy v celém areálu. Areálové sirény jsou podle Svitáka zvukově hodně výrazné a mohou být slyšet i v okolí. "Tentokrát budeme spouštět areálové sirény, počítáme, že mezi sedmou a devátou hodinou dopoledne. Sirény mohou zaznamenat lidé v okolí, tak jsme raději dopředu informovali starosty nejbližších obcí," uvedl Sviták.
Temelín letos čeká 12 cvičení včetně jednoho tajného a jednoho rozsáhlého na ochranu proti teroristickému útoku. Bude od 9. do 12. dubna, ČEZ si společně s armádou a policií prověří ochranu elektrárny proti útoku vedenému ze vzduchu a z přilehlé silnice.
Havarijní připravenost elektrárny ovlivnil i nový atomový zákon. "Některých zasahujících členů se budou týkat bezpečnostní prověrky a významnou změnou je i to, že nově bude havarijní štáb elektrárny dávat hejtmanovi doporučení na rozhodnutí o evakuaci osob," řekl Roman Havlín, ředitel bezpečnosti elektráren ČEZ s tím, že dosud tuto povinnost plnil Státní úřad pro jadernou bezpečnost.
Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 terawatthodin elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc. Jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.