Loučení s exprezidentem
Rakev s Havlem na Hradčanech zdravilo cinkání klíčů
21.12.2011 06:30 Původní zpráva Aktualizováno 21.12. 11:19
Tisíce lidí doprovodily ostatky bývalého prezidenta Václava Havla při jeho poslední cestě na Pražský hrad, kde byla rakev slavnostně uložena na katafalku ve Vladislavském sále. Sál s rakví bude veřejnosti přístupný ve středu do 20 hodin a ve čtvrtek znovu od osmé hodiny ranní opět do 20.00.
První účastníci smutečního pochodu se před Pražskou křižovatkou scházeli již po sedmé hodině ranní. Dagmar Havlová dorazila na místo krátce před osmou hodinou. Pohřební vůz s rakví vyjel z centra minutu po osmé hodině, následován Havlovou rodinou a blízkými přáteli. Mezi nimi bylo možné vidět například ministra obrany Alexandra Vondru, hudebníka Michaela Kocába, architekta Bořka Šípka nebo bývalého ministra vnitra Jana Rumla. Mnoho z účastníků pochodu neskrývá smutek a pláčou.
Velké množství lidí na trase průvodu s ostatky exprezidenta Václava Havla způsobilo lokální přetížení mobilních sítí v centru Prahy. V některých chvílích se nebylo možné dovolat na Malé Straně a na Hradčanech.
Od Pražské křižovatky doprovázel průvod rakev přes Karlův most, kam dorazil kolem čtvrt na devět. Karlův most byl obsypán zvědavci. Na kostele Nejsvětějšího Salvátora visel velký transparent s nápisem: Václave, děkujeme. Podle policejních odhadů na mostě následuje rakev na její cestě více než deset tisíc lidí. Truchlící házeli na střechu automobilu růže. Na věnci zavěšeném na boku auta byla stuha s nápisem "Venouškovi Dáša", druhý věnec na autě byl od dcery Havlové Niny.
Lidé jsou skutečně dojatí, popisovala atmosféru v průvodu reportérka on-line deníku TÝDEN.CZ. Asi pětačtyřicetiletý muž se po otázce, proč přišel, pouze rozpláče. "Přišli jsme se rozloučit s panem exprezidentem," musí za něj odpovědět jeho desetiletý syn. Mnoho lidí si však nepřeje o svých pocitech mluvit, chtějí se v tichosti rozloučit s projíždějící rakví. "Teď ne," řekl jen na dotaz reportérky zhruba šedesátiletý muž.
Průvod z mostu zamířil přes Malostranské náměstí do Nerudovy ulice, pohřební vůz vystoupal ke kasárnám v Loretánské ulici Úvozem. Většina lidí pokračovala po schodech přímo na Hradčanské náměstí.
U Černínského paláce neformální část smutečního pochodu skončila. Veřejnost musela zůstat za policejními zátarasy, zatímco rakev, následovaná jen Havlovými nejbližšími, pokračovala Loretánskou ulicí ke kasárnám, kde byla rakev přeložena na lafetu taženou šestispřežím kladrubských vraníků. Jde o stejnou lafetu, která před 74 lety vezla rakev s ostatky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Odsud rakev špalírem vojáků doprovodila už jen Havlova rodina a nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Václavem Klausem.
Vojenskou část smutečního obřadu mohli lidé sledovat na Hradčanském náměstí a hradních nádvořích z vymezených prostor. Na Hradčanském náměstí a II. nádvoří Hradu byly umístěny velkoplošné obrazovky.
Přesně v deset hodin vyjela z bran kasáren lafeta tažená šestispřežím, na níž byla uložena Havlova rakev zahalená ve státní vlajce. Rakev doprovázeli nejbližší pozůstalí, čestná jednotka Hradní stráže a vojenské jednotky nesoucí historické prapory. Společně s kordonem šli i nejvyšší ústavní činitelé. Když průvod dorazil na Hradčanské náměstí, tisíce přítomných lidí uctily Havlovu památku spontánním potleskem a cinkáním klíči.
Za odbíjení zvonu z katedrály sv. Víta přenesla přes III. hradní nádvoří do Vladislavského sálu rakev šestice vojáků. Prázdnou lafetu odvezlo šestispřeží zpět do kasáren. Ve Vladislavském sále vojáci položili stále vlajkou překrytou rakev na katafalk. Nad rakví pronesl smuteční projev současný prezident Václav Klaus, po jeho slovech zazněla státní hymna a příležitost poklonit se Havlově památce dostali smuteční hosté z řad politiků, církevních představitelů a exprezidentových přátel.
Od úterních 20 hodin jsou uzavřeny Pohořelec, Loretánská, Loretánské náměstí, Hradčanské náměstí a ulice Na Opyši. Vjezd je umožněn pouze smutečním hostům. Opatření potrvá až do pátečního odpoledne.