Kýčovité písničky
Vánoce, kašpárek a děda Mráz. (Ne)otravné sváteční hity
22.12.2014 06:30 Původní zpráva
Koledy, písně plné sněhu, lásky a radostného očekávání. Předvánoční nálada funguje i v prodejnách s deskami. To proto jsou nejprodávanějším hitem všech dob Bílé Vánoce od Binga Crosbyho a komerčně nejúspěšnější deskou u nás Gottovy Vánoce ve zlaté Praze. Štědrý den je zkrátka třeba oslavovat písní - i kdyby to měl být příšerný kýč.
Začíná tím celý film Láska nebeská - vysloužilý rocker Billy Mack se pokouší přezpívat hit Love Is All Around do podoby Christmas Is All Around a svým kýčem dobýt britskou vánoční hitparádu. Nakonec to za pozornosti celého království dokáže, což mu vynese pozvání na večírek k Eltonu Johnovi. Není to až taková nadsázka - mít v týdnu, na který připadá Štědrý den, skladbu na prvním místě britského žebříčku, to je pro každého hudebníka sen.
Vítězný singl je totiž zpravidla neprodávanější nahrávkou celého roku. Zčásti za to může předvánoční horečka, stejnou měrou ovšem i nesmírná náklonnost Angličanů k adventnímu hudebnímu boji, na který se u bookmakerů dokonce sází.
Afriko, jsou Vánoce!
Souboje o vánoční hitparádové prvenství jsou plné sněhových vloček, rozsvícených stromečků či punčoch zavěšených u krbu.
I kapela Slade natočila v sedmdesátých letech singl přímo s vánočním názvem Merry Xmas Everybody, který vydržel na vrcholku hitparády pět týdnů a dodnes si ho koupilo téměř půldruhého milionu lidí. Mezi skladbami vezoucími se na vlně přání veselých Vánoc nebo apelování na křesťanskou lásku to dotáhla nejdále skladba Boba Geldofa a Midge Urea Do They Know It's Christmas?, kterou v listopadu 1984 nazpíval Band Aid. Protože mělo jít o charitativní nahrávku na podporu hladovějícím v Etiopii, superkapelu tehdy tvořil každý, kdo v britském showbyznyse něco znamenal, v čele s Davidem Bowiem, Paulem McCartneym, Stingem a kapelami jako U2, Duran Duran či Wham!
Záměr se podařil - singl se stal druhým nejprodávanějším v ostrovních dějinách a přesně o pět let později v Británii vyhrála vánoční hitparádu tatáž píseň, nazpívaná ovšem formací Band Aid II, kterou tvořili pro změnu Kylie Minogue, Jason Donovan či Lisa Stansfieldová. Do třetice si písnička o tom, zda v Africe vůbec vědí, že jsou Vánoce, podmanila adventní hitparádu v roce 2004, kdy ji nazpíval Band Aid 20, což byl mimo jiné Chris Martin z Coldplay, Dido (která zní i ve zmiňované Lásce nebeské), Robbie Williams, Joss Stone a samozřejmě U2.
A protože Afrika je tak strašně zaostalá země, že tam ani po milionech prodaných desek nejspíš nevědí, co je to Štědrý den, zato mají problémy s ebolou, útočí v těchto dnech na své čtvrté vítězství ve vánoční hitparádě opět píseň Do They Know It's Christmas?. Tentokrát se jí ujal Band Aid 30, občerstvený o současné hvězdy typu Eda Sheerana a One Direction.
Zlatá žíla
Písně k adventním svátkům patří od nepaměti. Zatímco dříve to byly koledy, s nástupem hudebního průmyslu začaly vznikat takzvané umělé vánoční písně. Není divu - prakticky po celé dvacáté století patřily hudební nosiče mezi pět nejčastějších vánočních dárků. Vánoční písně se sice prodávají a v rozhlase pouštějí většinou pouze od Mikuláše do Silvestra, ale přesto každý rok vznikají nové a nové a zpěvák, který nenatočil vánoční album, jako kdyby neexistoval.
Rozhodně to stojí za pokus. Komu se totiž podaří trefit tu pravou vánoční atmosféru, jako by narazil na zlatou žílu. Stačí si vzpomenout na zfilmovanou knihu Jak na věc od Nicka Hornbyho, kde hlavní hrdina Will ztvárněný Hughem Grantem žije výhradně z tantiém, jež vynáší vánoční píseň, kterou napsal jeho otec. Není to přehnané. Historicky absolutně nejprodávanějším singlem je totiž právě White Christmas.
Příběhů o vzniku této slavné skladby je několik, podle nejrozšířenějšího trávil skladatel Irving Berlin horké léto roku 1940 v kalifornském hotelu La Quinta, když mu hlavou bleskl nápad. Okamžitě poručil sekretářce: "Popadněte pero a zapište tu skladbu. Napsal jsem nejlepší píseň svého života. Vlastně - právě jsem zkomponoval nejlepší píseň, jakou kdo kdy složil!" Nemýlil se. Legendární dílo, natočené v roce 1942 během osmnácti minut Bingem Crosbym, si koupilo přes padesát milionů lidí.
A to si Berlin myslel, že jeho opus nevydrží déle než jednu sezonu. V roce 1941 ovšem vstoupily Spojené státy do světové války a v řadě rodin chyběl u štědrovečerní večeře někdo z mužů bojujících na frontě.
Ideální čas pro sentimentální náladu, jak dokázaly i další nejslavnější vánoční šlágry, které pocházejí právě z první poloviny 40. let - ať už je to The Christmas Song od dvojice Mel Tormé a Bob Wells, kterou proslavil Nat King Cole, ale do svého repertoáru zařadili třeba Bob Dylan, Aretha Franklinová, Celine Dionová či Whitney Houstonová, nebo evergreen I'll Be Home for Christmas od Waltera Kenta a Kima Gannona, interpretovaný snad úplně každým: od orchestru Glenna Millera přes Johnnyho Cashe až po Kelly Clarksonovou.
Celý text si přečtěte v novém vydání časopisu INSTINKT, který vyšel ve čtvrtek 18. prosince 2014.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.