Vařičům drog končí <span>zlaté časy.</span> Nedostanou se k lékům

Domácí
29. 1. 2009 16:00
Z volně dostupného Modafenu nebo Paralenu se dá vyrobit pervitin.
Z volně dostupného Modafenu nebo Paralenu se dá vyrobit pervitin.

Z volně dostupného Modafenu nebo Paralenu se dá vyrobit pervitin.Češi rádi vyrábějí drogy, zvláště pak pervitin. Dokazuje to statistika, se kterou přišel Státní ústav pro kontrolu léčiv. Rapidně u nás stoupá výdej léků obsahujících pseudoefedrin, ze kterého se droga vyrábí. Varující číslo by se však už nemuselo zvedat. Brzy by totiž tyto léky měly být vydávány jen po předložení průkazu totožnosti. Navíc budou jejich výdej kontrolovat i lékárníci.

"Od roku 2004 u nás stoupl počet vydaných léků s pseudoefedrinem o polovinu," varoval ředitel Státního ústavu pro kontolu léčiv Martin Beneš. Do skupiny těchto přípravků spadá například Modafen, Nurofen stop grip nebo Paralen plus. Lidé si je často kupují, aby se zbavili chřipky. "Nárůst vydaných krabiček těchto léků v lednu a září, kdy řádí chřipkové epidemie, je v pořádku," řekl Beneš. Varující údaje se podle něj týkají ostatních měsíců v roce, kdy se v průměru prodá kolem 350 tisíc balení.

"Podle našich zkušeností jde po nákupu 80 procent těchto léků na výrobu pervitinu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Břetislav Brejcha z Národní protidrogové centrály. "Absolutně nejvíc varen této drogy jsme zaznamenali v letech 2003 až 2005," potvrdil. Tím se vysvětluje, proč spotřeba pseudoefedrinových přípravku rapidně stoupla právě v roce 2004. "Hrozivé že, je v roce 2000 jsme odhalili 19 drogových laboratoří, v roce 2007 to už bylo 388," uvedl Brejcha.

Nejvíc stoupá spotřeba léků s pseudoefedrinem v období chřipky.Ze sta tabletek Modafenu za přibližně 500 korun se dá vyrobit jeden gram pervitinu. Ten pak dealeři prodají na trhu za 800 až 900 korun. "Problém je, že teď už drogy neberou jen stálí narkomani, kteří ví, kde svoji dávku sehnat. Pervitin se mnohem častěji dostává mezi širší veřejnost," postěžoval si Brejcha.

Státní ústav pro kontrolu léčiv se zneužíváním léků proti bolesti a chřipce začal zabývat už v roce 2003. Teprve letos však snad bude mít jeho snaha úspěch. "V průběhu února by se měly přípravky s pseudoefedrinem zařadit do kategorie léků volně prodejných s omezením," potvrdila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková. Co to znamená v praxi? Nikdo si nebude moct vyzvednout v lékárně Modafen nebo Paralen plus bez předložení kartičky zdravotní pojišťovny.

"Léky by měly být takto dostupné nejpozději do konce března, kdy se lékárny v Česku napojí na centrální úložiště dat," dodala. Petráková. Úložiště bude fungovat jako další kontrola. Lékárník si v počítači najde, jestli pacient, který ho žádá o vydání například Modafenu nenakoupil už v jiných lékárnách. Tím se také zabrání zneužití léku na výrobu drogy.

K TÉMATU: V Česku se rozjelo elektronické zdravotnictví

Češi loni dostávali víc moderních léků na závažná onemocnění."Tenhle způsob ochrany se nám zamlouvá," pochválil systém mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. "Pacient by správně neměl mít žádnou možnost dostat se k většímu množství léků s pseudoefedrinem a tohle je dobrý způsob, jak toho docílit," řekl.

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil také celkovou statistiku spotřebovaných léků v Česku v loňském roce. Z ní vyplývá, že jejich počet klesl. Zatímco v roce 2007 nakoupili Češi přes 218 milionů krabiček léků, loni to bylo už jen 198 milionů. "Svědčí to o tom, že lidé dostávali balení s větším počtem léků, například jim lékař předepsal 90 tablet místo třiceti," uvedl ředitel ústavu Martin Beneš.

ČTĚTE TAKÉ: Prodávali příliš mnoho léků. Komora je vyhodila

Změnu zaznamenaly také finanční výdaje na léky, a to přesně opačnou. V roce 2007 se zastavily na hranici 58 miliard korun, loni stouply na 63 miliard. Podle ředitele ústavu je to tím, že regulační poplatky umožnily, aby lidé dostávali dražší, modernější a kvalitnější léky.

Ilustrační foto: Tomáš Nosil, Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ