Senioři čelí novému způsobu odírání o peníze. Po takzvaných šmejdech, kteří jim nabízejí na předváděcích akcích předražené zboží, na ně nyní zacílili obchodníci s pozemky. Skupují půdu za podhodnocené ceny.
Tisíce lidí obdržely loni a letos dopisy, které jim nabízejí odkoupení zemědělských a lesních pozemků. Problém je však v tom, že jsou ceny příliš nízké a občas kupující firmy ani nesplní, k čemu se zavázaly. Část slíbených peněz zkrátka nevyplatí.
Své zkušenosti s tím má Agrární komora, na kterou se obrátilo se stížností už několik lidí. "Většinou si tyto firmy vybírají starší lidi na vesnici, kteří neznají skutečnou tržní cenu zemědělských pozemků," říká mluvčí komory Dana Večeřová. Firmy, které se na tento způsob podnikání zaměřují, si podle ní obvykle vyhledávají potenciální oběti přes katastr nemovitostí. Tam si najdou celé jméno i adresu vlastníka a poté ho kontaktují korespondenčně s návrhem odkupu.
Nevyplacené peníze
V nabídce je obvykle napsána teoretická suma, za kterou ovšem obchod ve skutečnosti není nikdy uzavřen. "Obvykle podvodníci tvrdí, že například 100 tisíc za hektar je pouze záloha a zbylých 200 tisíc bude doplaceno," konstatuje Večeřová. Nikdy podle ní však k vyplacení zbytku nedojde, protože ani smlouva s žádnou zálohou nepočítá. V jiných případech podvodná firma nabídne převod v katastru nemovitostí a "vyběhání kulatých razítek" jako součást služby prodávajícímu. "Nakonec ale tato firma převede na sebe například pět hektarů místo jednoho na základě plné moci, kterou si senior špatně přečte," dodává.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 16. KVĚTNA 2016.