V Aréně Jaromíra Soukupa bylo od prvních minut vysílání pěkně dusno a moderátor pořadu si atmosféru užíval. Sešli se zde poslanec Zdeněk Ondráček hájící názory své KSČM, bývalý ministr bez portfeje Jan Chvojka z ČSSD, poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík a lídr SPD Tomio Okamura. Jak jsou spokojení s vládou, co říkají na problémy spojené s nekontrolovanou migrací a jak by znepřístupnili daňové ráje? Nejen o tom se vášnivě debatovalo ve studiu.
Úvod pořadu patřil nástěnce, na níž visely podobizny členů vlády. Hosté ve studiu měli zhodnotit jejich působení a ukázat na ty, kteří by měli skončit. A nebrali si servítky. Jako první si vzal slovo Tomio Okamura a zaútočil na předsedu ČSSD Jana Hamáčka. "Ministr vnitra nechal policií instalovat zátarasy před velikonočními trhy v Praze. Sám přitom tvrdí, že nemáme v Česku teroristy. Navíc označuje islám za mírumilovné náboženství," zdůvodnil, proč mu ve funkci vadí, a pokračoval. "Inkluze ve školství, s tím nesouhlasíme, vláda na to nemá peníze," přičemž zmínil ministra školství Roberta Plagu.
Emoce následně na chvíli trochu uklidnil Jan Chvojka, který chtěl zůstat kolegiální a označil ministry za profesionální. Nicméně uvedl, že mu vadí přístup Marty Novákové k drahým datům. Také jmenoval italského ministra vnitra Mattea Salviniho v narážce na jeho nedávnou návštěvu Tomia Okamury. "Ten by byl určitě na odstřel, protože sem chce přivést tisíce migrantů," prohlásil. "Tady nejste v Itálii, vypouštíte hoaxy," kontroval nekompromisně Okamura.
Pak na řadu přišel Mikuláš Ferjenčík, který v diskuzi ještě více "přiložil pod kotel". "Není tam Babiš, ryba smrdí od hlavy, a ti ministři jsou pouze jeho loutky. Ta tabule je v tuto chvíli neúplná," nelíbilo se mu. A dostal se i do slovní roztržky s Jaromírem Soukupem, kterého chtěl nahradit v roli moderátora. Ten si ovšem svou pozici důvtipně uhájil a připomněl poslanci jeho úlohu v pořadu. Jako poslední se k pověstné nástěnce vyjádřil Ondráček "Nejčastěji přijdu do styku s ministerstvem vnitra a takového ´odborníka´ jsme tam dlouho neměli. Hamáček tomu resortu ani nechce rozumět," doplnil dříve, než došlo na další téma.
"Italská tajná služba říká, že lze čekávat 800 tisíc migrantů ze střední Afriky, už to nebudou ti uprchlíci před válečným konfliktem. Údajně je to navíc velký byznys. Průměrně inkasují pašeráci 78 tisíc jenom za to, že je dostanou do Evropy," nadhodil Soukup. Svých hostů se poté zeptal, zda to považují za fake news. Okamura se při řešení migrace vrátil k setkání se Salvinim. " Není to fake news. Skutečně hrozí další vlna migrace. Je důležité chránit své vlastní hranice. My v SPD prosazujeme nulovou toleranci migrace," upozornil předseda SPD.
Konflikt kvůli slibům
Soukup poté připomněl, že v pondělí došlo ve vládě ke konfliktu. Mělo dojít k revizi dávek na bydlení a ČSSD přišla asi s deseti návrhy, jak zefektivnit výběr daní, aby mohla dostát svým slibům ohledně například rodičovského příspěvku. Soukup se proto Chvojky zeptal, zda není nefér plnit sliby ze zvýšení daní. "Vždyť to je ale přece logické něco do státního rozpočtu dát, aby bylo možné potom něco dávat." Soukup se s odpovědí ovšem nespokojil. Upozornil také na revizi korupčních mechanismů a podobné případy. "Revize sociálních dávek probíhá, abychom zjistili, kde se sociální dávky zneužívají. Rodičovský příspěvek byl posledních 12 let 220 tisíc, nezvýšil se. Chceme sehnat peníze právě na tohle," dodal Chvojka.
Moderátor pořadu se následně zeptal, jak to nakonec dopadlo s rodičovským příspěvkem. Na to mu odpovídal Ferjenčík. "Paní Maláčová balamutila rodiče malých dětí. Řekla, že všem přidá 80 tisíc, ve skutečnosti jim ale chtěla přidat pouze 30 tisíc." Chvojka s ním ale nesouhlasil.
Došlo i na dotazy z publika. "Jak piráti chtějí řešit boj s chudobou?" přilétlo z hlediště na úvod. "Nedělat z obchodníků s chudobou poslance, to dělá SPD. Lidé s nejnižší mzdou nemohou platit státu 35 procent. V oblasti bydlení je potřeba změnit stavební zákon, aby bylo možné stavět byty rychleji. Řešení představuje také družstevní bydlení, tam je potenciál," odpověděl Ferjenčík. Soukup reagoval, že se názorově shoduje s KSČM. Zástupce Pirátů však oponoval, že komunisté hlasovali proti. Své k tomu řekl i komunista Ondráček. "Zeptejme se, co Piráti udělali za ten rok, co jsou ve sněmovně, Skutek utekl, jsou to jenom řeči," durdil se.
Daňové ráje
Otázkám z hlediště ale nebyl konec, následující otevřela další větší téma. Týkala se konce daňových rájů. Co s tím? "Je to hlubší problém. Řešením je snižovat daně tak, aby neměly naše firmy důvod vstupovat do daňových rájů," nastínil Okamura. "Máme velké zdanění práce, dokonce druhé nejvyšší v Evropě po Francii. Potom nejsou peníze pro pracující lidi. Navrhujeme zvýšení zdanění dividend, které tady vyvádějí nadnárodní korporace, nebo to, aby museli reinvestovat část svých zisků v České republice."
Ferjenčík nabídl jiný pohled na danou problematiku. "Základním problémem jsou transferové ceny. Místo toho, aby se vláda zaměřila na to, že banky přes vnitřní platby vyvádějí peníze z ČR, tak jdou po živnostnících a propagují EET. Musí se začít dělat kroky ve věci vnitřních plateb, potom se nebráníme ani sektorové daní," dodal zástupce Pirátů.
SLEDUJTE ARÉNU JAROMÍRA SOUKUPA KAŽDÉ ÚTERÝ VE VEČERNÍCH HODINÁCH NA TV BARRANDOV.