Vláda Jana Fischera nebude řešit další osud česko-vatikánské smlouvy, protože je to mimo možnosti mandátu tohoto úřednického kabinetu. Fischer to v sobotu řekl novinářům po setkání se státním sekretářem Vatikánu Tarcisiem Bertonem, a po audienci u papeže Benedikta XVI. ve Vatikánu. Podle Fischera Bertone postoj současného českého kabinetu ke smlouvě chápe.
Dokument, který stále čeká na schválení parlamentu, tak bude řešit až vláda, která vzejde z voleb v příštím roce. Vatikán stále čeká na ratifikaci vyjednané smlouvy, která řeší postavení římskokatolické a řeckokatolické církve v Česku. I když ji v roce 2003 odmítla sněmovna a od té doby je "u ledu", Vatikán její znění nechce měnit. Postoje českých politických stran ke smlouvě, která neřeší financování církví, ovšem nejsou jednoznačné.
ČTĚTE TAKÉ: Fischer uložil Lisabon do depozitáře v Římě
Papež je v Česku, Jezulátku věnoval zlatou korunku
"Já jsem jasně deklaroval, že je mimo možnosti mandátu této vlády, jak časově, ale především obsahově, aby dokončila proces ratifikace (smlouvy). To můj protějšek vzal s pochopením na vědomí," uvedl Fischer.
Vyrovnání s církví není priorita
Český premiér zopakoval, že vláda i katolická církev nyní nepovažuje majetkové vyrovnání státu s církví za prioritu. Na tom se už s Bertonem shodli během zářijové návštěvy papeže v Česku.
"Církev skutečně považuje za rozumné, abychom teď na chvíli nepokračovali v jednání o navrácení církevního majetku nebo majetkového vyrovnání s církvemi," uvedl Fischer. Podle něj to ale neznamená, že by toto téma navždy "šlo pod stůl". Podle premiéra bude lepší počkat na lepší ekonomické podmínky.
PSALI JSME: Fischer: Církev nebude kvůli krizi spěchat na vyrovnání
Ve Vatikánu ministerský předseda rovněž sdělil, že vláda zhruba do měsíce projedná vládní předlohu zákona o církvích, která dosud skončila kvůli výhradám v legislativní radě vlády. Po výhradách je změněna a pokud s ní kabinet bude souhlasit, pak normu projedná sněmovna.
Foto: ČTK