Osm mrtvých
Požár ve Vejprtech: klienti se v minulosti pokoušeli objekt zapálit
19.01.2020 08:15 Aktualizováno 19.01. 14:40
Při požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo dnes ráno osm klientů. Záchranáři na místě ošetřili 30 lidí, do nemocnic odvezli 17 pacientů, zranění tří z nich jsou vážná. Příčinu ohně zjišťují kriminalisté, požár vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Podle vejprtské starostky Jitky Gavdunové (ODS) bylo zabezpečení v budově proti požáru nadstandardní, přeživší klienti by se měli zatím vrátit do Vejprt. Pomoc nabídl Ústecký kraj, okolní obce i stát.
Jde o druhý nejtragičtější požár v Česku od roku 1990. V objektu žili muži s mentálním a kombinovaným postižením. Starostka uvedla, že v minulosti se několikrát stalo, že klienti se pokoušeli objekt zapálit. "Náš personál nemá šanci to ohlídat," řekla. V objektu byla protipožární čidla, i když tam podle zákona být nemusela. Hořet začalo ve společenské místnosti. Další dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené. Celý objekt je zakouřený a mokrý.
Z hospitalizovaných klientů domova je jeden muž ve vážném stavu na plicní ventilaci v Chomutově, další muž leží na jednotce intenzivní péče v Mostě. V chomutovské nemocnici byl také jeden pacient ošetřen na chirurgii s popáleninami. Ostatní zranění nejsou tak vážná a pacienti budou postupně propuštěni, řekl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.
"Mezi mrtvými a zraněnými není nikdo z pracovníků domova, mezi těmi lehce zraněnými byl jeden policista, který se nadýchal kouře, odjel na kontrolní vyšetření," uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Další lidé utrpěli jen lehká poranění nebo se nadýchali kouře.
Ohlášeno ráno
Požár byl podle hasičů nahlášen krátce před 5.00. Z budovy vyvedli v dýchacích maskách třicítku lidí. Podle starostky bylo v domově v době tragédie 35 klientů z 39 a také tři pracovníci. Policie o příčinách požáru zatím nechce spekulovat. Náměstek krajského policejního ředitele Petr Sytař potvrdil, že ohnisko bylo ve společenské místnosti.
Zaměstnanci úřadu práce budou ve Vejprtech na městském úřadě vyplácet v pondělí od 8.00 mimořádnou okamžitou pomoc. "Tam lze využít částku až 50 tisíc korun na každého klienta," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Do Vejprt přijel i premiér Andrej Babiš (ANO), hasiči podle něj přijeli k požáru deset minut od ohlášení.
Ústecký kraj je připraven uvolnit pomoc z fondu pro mimořádné události. Hejtmanství může požádat o pomoc ze státního fondu pro mimořádné události. "Můžeme pomoci částkou až pět milionů korun," uvedla Maláčová. Stát podle ministryně pomůže s obnovou zařízení. Řekla také, že v novele zákona o sociálních službách její úřad poprvé nastavuje personální standardy. "Chceme, aby bylo maximálně 13 klientů na pečujícího pracovníka. Myslím, že to velmi pomůže v takto kritických situacích," dodala. Podle starostky je ale velmi těžké sehnat zaměstnance zvláště v příhraničí.
Psychická újma
Vejprty chtějí, aby se přeživší klienti vrátili zpátky do svého domácího prostředí. "Jsou psychicky poznamenaní tou událostí, myslíme si, že by měli být zpět u nás," uvedla Gavdunová. "Máme pro ně postele. Vyhodnotíme v následujících dnech, zda se o ně budeme schopni dlouhodobě starat. Pokud ne, požádáme kraj, zda by nám pomohl klienty umístit," dodala starostka.
Požár ve Vejprtech s osmi oběťmi je druhý nejtragičtější v Česku od roku 1990. Soustrast pozůstalým a lítost nad tragédií vyjádřili premiér, řada členů vlády i další politici včetně předsedů opozičních stran. Nejhorší za posledních 30 let byl požár v říjnu 2010, kdy v Praze v drážní budově u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět bezdomovců. V Ústeckém kraji si lidé pamatují tragický požár v Měděnci, což je zhruba 15 kilometrů od Vejprt, kde hořel v roce 1984 Ústav sociální péče. Zahynulo při něm 26 chovanek. Událostí se inspiroval film Filipa Renče z roku 1991 Requiem pro panenku.
Nejtragičtější požáry na území ČR podle počtu obětí od roku 1990 (při požáru ve Vejprtech zemřelo osm lidí)
- devět obětí: |
27. října 2010 - Při nočním požáru drážní budovy u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět lidí. Všechny oběti se udusily. Šlo o tři ženy a šest mužů, všichni byli ve věku mezi 19 a 44 lety. V objektu často přespávali bezdomovci. Shořelá budova, jež dříve patřila Českým drahám, byla určena k demolici. Požár podle policie z nedbalosti způsobil čtyřicetiletý muž, který se posléze stal jednou z jeho obětí. Kriminalisté proto vyšetřování případu odložili. - osm obětí: 26. května 1995 - Při požáru pražského hotelu Olympik zemřelo osm hostů (tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec) a 34 lidí bylo zraněno. Požár vznikl v provozní místnosti v 11. patře na chladicím systému ledničky (vznícení textilií odložených na chladničce). Z hotelu bylo evakuováno téměř 600 osob, škoda byla podle závěrečné zprávy krizového štábu z června 1995 odhadnuta na 50 milionů korun. 19. ledna 2019 - Při tragickém požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo osm lidí. V budově, kde byli umístěni muži s mentálním a kombinovaným postižením, se zranily tři desítky lidí, z toho tři těžce. - pět obětí: 20. ledna 2018 - Požár hotelu v Náplavní ulici na Novém Městě v Praze si vyžádal pět lidských životů (zemřely dvě Jihokorejky, turista a turistka z Německa a Nizozemec). Dva lidé zemřeli na místě, další dva později v nemocnici, 82letý Nizozemec podlehl zraněním v březnu 2018. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.