Hasiči od středeční noci zasahují u velkého požáru skladové budovy společnosti HP Tronic Zlín v areálu bývalého Svitu ve Zlíně. Vyhlásili čtvrtý, nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle prvních odhadů společnosti HP Tronic škoda na zboží přesáhne 200 milionů korun. Škoda na budově zatím není známa. Město z preventivních důvodů přemístilo žáky okolních mateřských škol.
"Nasazeno je 28 jednotek, 50 vozů a další techniky a zasahuje tu kolem 150 hasičů. Hasiči zasahují zvenku i zevnitř z nezasažené části budovy, na které se ale objevují praskliny. Situaci nepřetržitě monitoruje statik," popsal mluvčí hasičů Pavel Netopil. Požár se podle něj stále drží v jedné polovině sedmipodlažní budovy, která je rozdělena protipožární konstrukcí. Lidi z nejbližších budov hasiči evakuovali. Do náhradních prostor v Kině Květen v Malenovicích či do jiných mateřských škol byly z preventivních důvodů přemístěny děti z blízkých školek.
"Jedná se o děti a zaměstnance z mateřských škol Osvoboditelů, Na Vyhlídce, U Dřevnice, Za Školou, Slínová a Tyršovo nábřeží i z jeslí z Tyršova nábřeží. Jde o preventivní opatření, děti ani zaměstnanci nejsou ohroženi na zdraví, zplodiny obsažené v ovzduší jsou pod hodnotami, při kterých by znamenaly bezprostřední nebezpečí," uvedl dnes po zasedání krizového štábu mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.
Zdravotníci zatím pomáhali jen třem zaměstnancům, kteří pracovali v hořícím objektu a nadýchali se zplodin. Ošetřeni byli na místě. Podle Netopila v objektu žádný ze zaměstnanců nezůstal. Kouře si lidé podle Netopila všimli po jedné hodině ranní, hasiče přivolali zaměstnanci skladu. Dým z požáru je vidět nad celým centrem města, v blízkém okolí objektu je kouř výrazně cítit. Podle Netopila je výhodou, že se zplodiny nedrží u země, ale stoupají.
Požár vzbudil zájem zvědavců, kteří se shlukují u bezpečnostních zátarasů. V budově č.103 sídlí několik firem, mají tu sklady. V objektu byly uskladněny elektrospotřebiče. Ohněm postižená HP Tronic Zlín podle mluvčího Komína funguje dál, hledá náhradní skladové prostory. Společnost je například majitelem značky ETA, obchodů Euronics a sítě Proton. V roce 2011 její obrat činil přes sedm miliard korun.
Na místo byl kvůli zplodinám povolán pracovník chemických laboratoří hasičů i hygienici. Podle Dvořáka bude krizový štáb informovat veřejnost o zvýšeném množství čpavku v ovzduší v centru Zlína. Krizový štáb doporučuje obyvatelům města, aby kvůli kouři omezili větrání. Lidé by se také neměli dlouho zdržovat venku.
Čtvrtý stupeň požárního poplachu bývá vyhlašován výjimečně. Ve Zlínském kraji se tak stalo předloni v dubnu při požáru společnosti na recyklaci plastů Remiva v Chropyni na Kroměřížsku. Vznikla při něm škoda za 270 milionů korun, jeho likvidace trvala 90 hodin a nasazeno bylo 567 hasičů ze 70 jednotek profesionálů a dobrovolníků. Již nyní je pravděpodobné, že zlínský požár se Chropyni vyrovná minimálně co do způsobené škody.