Vědci našli novou strategii v léčbě dětského astmatu
23.11.2008 08:30 Původní zpráva
Děti s astmatem se ještě nedávno léčily stejně jako dospělí, většina lékařů nebrala ohled na jejich věk. Mezinárodní tým vědců ale letos vydal doporučení na co nejúčinnější léčbu nejmenších pacientů s astmatem. Podle nich záleží především na včasné diagnóze a důkladnějším sledování zdravotního stavu a příznaků.
"Lékaři ještě nedávno diagnózu astmatu v prvních letech života nepřijímali. Vždycky říkali: počkáme do šesti let a pak se uvidí," popisuje ředitel České iniciativy pro astma a lékař Petr Pohunek, který mezinárodní vědeckou práci představil v České republice.
ČTĚTE TAKÉ: Ochrana před astmatem? Čerstvé mléko z farem
Výzkum ukázal, že většina dospělých nemocných měla první příznaky už v předškolním věku, patnáct procent z nich dokonce už v prvním roce života. A právě to, že se na ně včas nepřišlo, negativně ovlivnilo další průběh astmatu. "Některé děti z nemoci takzvaně vyrostou, astma se dostane do klidové fáze. U jiných se ale postupem času jen zhoršuje," vysvětluje Pohunek.
Pozor na dlouhodobý kašel
Lékaři i rodiče by se podle odborníků měli soustředit nejen na příznaky, ale i na rizikové faktory. Příznaky se totiž dají velmi lehce zaměnit s jinou nemocí právě proto, že se dětský organismus neustále vyvíjí. Mezi nejdůležitější faktory patří genetická dispozice, tedy alergie nebo astma v rodině. Alergické reakce, jako je například ekzém, by ale měly varovat i bez dědičnosti. Bez povšimnutí by neměly zůstat ani potíže s dechem v době, kdy dítě není nachlazené.
K TÉMATU: Jablka v těhotenství prý snižují riziko astmatu u dětí
"Každý dlouhodobější kašel by měl maminku varovat, aby vzala dítě k lékaři," upozorňuje Petr Pohunek. Nemusí se ale jednat jen o kašel, stačí i sípání nebo dušnost. Jedním z nejvýznamnějších faktorů je i tabákový kouř. "K nové strategii léčby patří vyhýbání se takzvaným spouštěčům nemoci," říká Pohunek. Mezi ně patří nejen kouř z cigaret, ale i některé alergeny, například roztoči, domácí zvířata nebo pyly. Spouštěčem může být dokonce i tělesná námaha.
Důležitá je individuální péče
Nová léčba si podle Pohunka klade za cíl nejen zkvalitnit sledování příznaků, ale především léčbu přizpůsobit jednotlivým pacientům. Lékaři by měli předepisovat vhodné léky ve správném množství, ale také zmapovat, v jakém prostředí se dítě pohybuje a jakým rizikům se každodenně vystavuje. "Někdy stačí, aby měl kočku doma spolužák. Alergeny ze zvířete se pak dostanou do třídy a náchylnějším dětem můžou rozpoutat astma," vysvětluje Pohunek.
Astma je podle Světové zdravotnické organizace jednou z nejčastějších dětských chronických nemocí. Postihuje zhruba deset procent dětí. Astmatiků navíc v posledních letech výrazně přibývá. V České republice jich je už 156 tisíc, tři čtvrtiny z nich přibyly jen za posledních sedm let.
Foto: ČTK, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.