Velká <span>stávka se blíží</span>. Kdo bude protestovat?

Domácí
19. 6. 2008 08:30
Stávka ochromí Česko mezi 13. a 14. hodinou.
Stávka ochromí Česko mezi 13. a 14. hodinou.

Stávka ochromí Česko mezi 13. a 14. hodinou.Hodinová výstražná stávka, kterou v úterý 24. června uspořádají odboráři na protest proti vládním reformám, se blíží. On-line deník TÝDEN.CZ zjišťoval, kdo se do stávky zapojí.

Odboráři by byli rádi, kdyby se mezi 13. a 14. hodinou zastavil v Česku život. Jasné je, že protestovat budou řidiči autobusů a tramvají. Železničáři dokonce plánují stávku prodloužit o čtvrt hodiny. Stávkovat budou také zdravotníci, učitelé, zaměstnanci na hodinu přeruší výrobu v řadě podniků.  

"Není jediný odborový svaz, který by se do stávky nezapojil," tvrdí Jana Kašparová, mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Odbory neuvedly, kolik lidí přeruší práci. Bude to prý však určitě více než půl milionu.

"Máme scénář a dolaďujeme ho. Nebudeme ho ale zveřejňovat do 24. června, kdy se vše dozvědí zaměstnanci," uvedl Luboš Olejár z Všeobecných odborů metro z Prahy. Podle něj se do stávky zapojí 70 procent zaměstnanců pražské MHD.

Metro se nezastaví

Tramvaje hodinu nepojedou.Strojvedoucí metra však jezdit chtějí, aby neohrozili pasažéry. Ke stávce se proto připojí jen rozdáváním letáků.

Odboráři zároveň žádají cestující, aby v čase stávky nepoužívali pražskou hromadnou dopravu. 

Stávka ochromí i hromadnou dopravu v dalších velkých městech, a to zejména na Moravě. Provoz zřejmě zastaví většina městských dopravních podniků v Olomouckém kraji, stejně se zachovají také odboráři v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Havířově a nejspíš i v Brně.

V úterý se zastaví i vlaky. Strojvůdci chtějí stávku prodloužit o dalších 15 minut, protože jim vadí přístup úřadů k vyšetřování nedávné tragické nehody.

ČTĚTE TAKÉ: Na Pardubicku se srazily vlaky. Strojvedoucí zahynul 

Zástupci železničářských odborů však už dříve oznámili, že v případě stávky by vlaky kvůli bezpečí cestujících nezůstaly stát na trati, ale dojely by do nejbližší stanice.

Neordinujeme, neučíme

Do stávky se zapojí všechny fakultní nemocnice v Praze. "I nemocnice, které nyní spadají pod kraje a přešly na akciové společnosti," potvrdila serveru TÝDEN.CZ Dagmar Žitníková ze zdravotnických odborů.

Provoz některých zdravotnických zařízení bude omezen už od rána. Lékaři ovšem veřejnost ujistili, že stávkující nemocnice poskytnou pacientům akutní péči. Lidé se tak nemusejí bát, že by v případě potřeby nebyli ošetřeni. Konkrétní podoba stávky se bude v jednotlivých zařízeních lišit.

Do výstražné stávky se zapojí i školy po celé republice, ačkoliv se jejich samostatná protestní akce konala 9. června, tedy poměrně nedávno.

Bude nás víc

 Proč odbory stávkují?

 "Stávkou chceme zabránit zdravotnické loupeži - rozprodeji českého zdravotnictví a hrozícímu kšeftování se zdravím.

 

Vláda reformou způsobila reálné snížení platů ve školství, zdravotnictví a veřejné správě, stávka je i za spravedlivé navýšení platů zaměstnanců ve veřejných službách a správě.

 

Stávkujme proti ohrožení našich penzí, zreformovaná penze nedosáhne ani 30 % průměrné mzdy."

Odboráři z Asociace samostatných odborů, druhé největší odborové centrály v zemi, se k hodinové stávce také připojí, potvrdil to její předseda Bohumír Dufek. O formě podpory se rozhodnou jednotlivé svazy. Například zemědělské odbory prý připravují demonstraci.

Zemědělské a železničářské odbory se podle Dufka sejdou ještě v pátek na koordinační schůzce, aby doladily podrobnosti. Železničáři své rozhodnutí oznámí zřejmě v pondělí dopoledne.

Proč stávkujeme?

"Měla by to být největší akce tohoto typu protestu od roku 1990," prohlásil Milan Štěch, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, která stávku vyhlásila.

Odboráři budou tímto způsobem protestovat proti reformám kabinetu Mirka Topolánka. Zároveň si postěžovali, že s nimi premiér o možnosti odvrácení stávky vůbec nejednal.

Podle ČMKOS má každý zaměstnanec právo účastnit se výstražné stávky. Konfederace zřídila horkou stávkovou linku, která je zřízena pro dotazy všech stávkujících.  

Odboráři neuvedli, kolik lidí se podle jejich odhadu stávky zúčastní, přesná čísla zveřejní v pátek. Očekávají však, že to bude více než při výstražné patnáctiminutové stávce v prosinci 1994, kterou také organizovala ČMKOS na protest proti vládnímu návrhu zákona o důchodovém pojištění.

Práci tehdy přerušilo na půl milionu odborářů. Akcí na podporu jejich požadavků se zúčastnilo 1,7 milionu lidí.

Foto: ČTK, archiv

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ