Vesnička Osvračín na Domažlicku už opravila téměř celý zámek z první poloviny 18. století. Před 30 lety získala kulturní památku za korunu od Sokola. Opravené jsou fasády i vnitřní prostory, takže je zámek je z 95 procent kompletně zrekonstruovaný, řekl ČTK starosta Miroslav Duchoň (Sdružení nezávislých kandidátů). Za 30 let šlo na opravu zámku téměř 30 milionů korun. Obec má roční daňové příjmy asi 12 milionů Kč a ročně může dát na rozvoj dva miliony.
"Teď jsme opravili obvodový plášť a je celkově zrekonstruovaný, nádherný," uvedl. Obci se 650 obyvateli se daří získávat dotace, bez nich by nebyla s opravou tak daleko. V zámku je velký sál pro 220 sedících a malý pro 50 lidí. "Využíváme je na společenské akce, bály a svatby. Každý měsíc je tam nějaká větší akce," řekl Duchoň. Historický mobiliář je pouze v obřadní síni.
"Zámek byl před 30 lety v žalostném stavu, ale ještě v dostatečném. Byl opelichaný, omítky padaly, stará elektřina, žádné vytápění - to je vše kompletně nové," uvedl Duchoň. Dole je velký sál, obecní úřad a sociální zařízení. V patře je malý sál, dvě menší místnosti a balkon. Součástí je udržovaný zámecký park s plochou asi 1,5 hektaru.
Na prohlídku kulturní památky se lze objednat u správkyně. Osvračín v příštích dnech spustí nové webové stránky, kde si ho budou moci lidé prohlédnout.
V obci je ještě vysvěcený velký kostel Narození Panny Marie. "Je církevní, ale vypadá to, že se také dostane pod obec. Církev je opouští a nabízí bezúplatně obcím," řekl starosta. Obci se ho zatím nechtělo převzít, ale nejspíš se k tomu odhodlá. "Když už máme zrekonstruovaný zámek a kousek od něj je kostel, tak nám asi nic jiného nezbyde, než ho začít ho také rekonstruovat a zachránit ho," uvedl.
Stavba zámku v Osvračíně začala v roce 1720 podle návrhu barokního stavitele Františka Maxmiliána Kaňky, majiteli panství byli Černínové. Byl koncipován jako lovecký zámeček s barokní zahradou. Původně přízemní budova se koncem 19. století zvýšila o jedno patro. Součástí zámku je skleník, který na rekonstrukci čeká.