Veterináři tento týden zjistili nemoc BSE u krávy ze zemědělského družstva v Roprachticích na Semilsku. Nemoc šílených krav byla v Česku naposledy zaznamenána v prosinci 2007. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna Česko od roku 2001 eviduje celkem 29 případů BSE.
"Šlo (na Semilsku) o krávu 66 měsíců starou, normálně poraženou, u které byly po opakovaném vyšetření prokázány změny mozkové tkáně potvrzující bovinní spongiformní encefalopatii (BSE)," sdělil Duben. Informaci jako první přinsel server tn.cz.
Počet vrstevnic nemocné krávy, které bude nutné z preventivních důvodů utratit a vyšetřit, Duben předběžně odhadl na zhruba 200. Chovatel obdrží od státu podle veterinárního zákona příslušnou náhradu.
ČTĚTE TAKÉ: V nemocnici v Teplicích leží žena s nemocí šílených krav
Upřesnil, že rizikové kusy dobytka jsou nyní rozptýleny asi ve třech krajích - Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém. Teď bude nutné je vyhledat a kontaktovat jejich majitele. "Takové případy jsme již zaznamenali v minulosti, takže se nejedná o nic nového a technicky nezvládnutelného," vysvětlil.
První případ od roku 2007
Loni nebyl v Česku zaznamenám ani jeden případ BSE. Naposledy byla BSE zjištěna v prosinci 2007. Počet ročně odhalených případů nákazy v tuzemských chovech od jejího prvního výskytu v roce 2001 rostl až do roku 2005, kdy kontroly zachytily osm nakažených zvířat, od roku 2006 postupně klesal.
Vyšetření skotu je povinné |
Po prvním výskytu nemoci BSE v ČR, který byl zaznamenán v roce 2001, nařídila SVS vyšetřovat veškerý poražený skot nad třicet měsíců věku, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Testování skotu na BSE stálo v Česku od roku 2001 do loňska již více než 1,2 miliardy korun. Přibližně tři čtvrtiny nákladů na vyšetření krav přitom zaplatili tuzemští zpracovatelé a chovatelé. |
Podle Dubna měl zásadní význam pro snížení výskytu nemoci zejména zákaz používání masokostních mouček při krmení hospodářských zvířat a důsledné odstraňování takzvaného rizikového materiálu z těl jatečných zvířat po porážce. Mezi rizikový materiál patří hlavy s mozky, oči, uzliny, mícha a části střeva porážených zvířat.
Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat zařadil loni Českou republiku mezi ty země, ve kterých je jen malé riziko BSE. Nebezpečná nemoc BSE je nyní v Česku i celé Evropě na ústupu.
Foto: Jan Šilpoch