Znehodnocení palných zbraní
Větší bezpečí, nebo náklady? Brusel se po teroru snaží hlídat zbraně
07.07.2016 16:30 Původní zpráva
Na miliony korun ročně vyjde český stát nařízení Evropské komise o znehodnocení palných zbraní. Lidé, kteří již doma znehodnocenou pistoli nebo pušku mají, zaplatí za vydání certifikátu tři tisíce. Na další tisíce je vyjde i úprava zbraní. Míru bezpečí to přitom nijak nezvýší, konstatuje ministerstvo vnitra.
Vyplývá to z návrhu nařízení vlády o znehodnocování některých palných zbraní, který tento týden poslalo ministerstvo do připomínkového řízení. Nařízení prý vydává v podstatě z donucení kvůli Evropské komisi.
Ministerstvo reaguje na nařízení Evropské komise z prosince loňského roku. Jeho hlavním motivem byly teroristické útoky islámských radikálů v západní Evropě. Byly zčásti realizovány za využití palných zbraní, které byly v některých zemích původu nedostatečně znehodnoceny a teroristé je následně uvedli do střelbyschopného stavu.
Například při střelbě v pařížské redakci satirického časopisu Charlie Hebdo teroristi údajně použili znehodnocené samopaly ze Slovenska. Byly původně upravené tak, aby se v nich nedalo použít klasické střelivo, ale pouze slepé náboje. Teroristi si je ovšem uvedli do použitelného stavu.
Hlavním cílem nařízení Evropské komise je zbraně znehodnotit úplně, a to tak, aby už je nešlo nikdy v budoucnu použít. Podle českého ministerstva vnitra je nařízení nesmyslné. "Z pohledu dopadu návrhu nařízení vlády na bezpečnost státu lze tedy konstatovat, že navrhovaná právní úprava nezvýší ani nesníží míru bezpečnosti v České republice," konstatuje se v důvodové zprávě k ministerskému návrhu.
Nařízení komise prý spíše vyvolává řadu otázek, jejichž řešení v řadě případů ani neexistuje, respektive není technicky možné. "Zásadně problematickým se jeví zejména proces 'doznehodnocení' již jednou znehodnocené palné zbraně, což představuje značně náročný a v některých případech nesplnitelný požadavek," konstatuje ministerstvo.
Nařízení komise prý nelze aplikovat například v případě požadavku na svaření ocelových a plastových částí zbraně.
Náklady s novým nařízením ministerstvo propočetlo na miliony korun ročně. Majitelé zbraní zaplatí za vydání osvědčení tři tisíce korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.