Většina přírodních koupališť má stále dobrou vodu, na několika je už ale zákaz
25.07.2024 19:48
Kvalita vody ve většině přírodních koupališť a nádrží v Česku je v polovině prázdnin dobrá, nicméně s pokračujícím vedrem někde přibylo sinic a chlorofylu a hygienici tam koupání nedoporučují.
Pro šest lokalit vydali zákaz koupání. Platí v pražském rybníku Šeberák, v rybníku Dlouhý v Lanškrouně na Orlickoústeku, v Trnávce na Pelhřimovsku, v přehradě Sedlice a rybníku Ředkovec na Havlíčkobrodsku a ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku. Vyplývá to ze zjištění krajských zpravodajů ČTK.
U kvality vody hraje roli počasí. Vlivem vedra se mohou množit sinice a sucho sníží průtok vody. Zároveň podle hygieniků nelze u rybníků, koupališť a nádrží ve volné přírodě vyloučit změnu v jakosti vody kvůli přívalovým srážkám a možným splachům z okolí. Stav vody rozdělují do pěti kategorií od vhodné po nebezpečnou, kdy koupání zakážou.
V Praze hygienici zakázali koupání v rybníku Šeberák v Kunraticích kvůli nadlimitnímu množství chlorofylu a vodního květu. Velké množství sinic a chlorofylu je podle nich také v Trnávce u městské pláže Červené Řečice, kde vydali zákaz koupání dnes. Akutní poškození zdraví dál podle nich hrozí i v přehradě Sedlice a rybníku Ředkovec. Kvůli velkému množství sinic a chlorofylu je ode dneška zakázáno koupání i ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel.
V rybníku Dlouhý na Orlickoústeku platí zákaz koupání od půlky července. Podle posledních zjištění hygieniků je voda silně znečištěná vodními mikroorganismy. Na čtvrtém stupni z pěti je rybník Rosnička na Svitavsku, kde jsou rozmnožené mikroorganismy.
Ve středních Čechách není vhodný pro citlivé jedince pobyt v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, v Novém rybníku v Příbrami a v jezeře Ostrá na Nymbursku. Lidé by se tam po koupání měli podle hygieniků osprchovat čistou vodou.
V jihočeských koupalištích se kvalita vody v posledních dnech zhoršila a na pláži v Černé v Pošumaví u lipenské přehrady, u tábořiště Podolsko u orlické nádrže a v rybníce Hejtman v Chlumu u Třeboně není voda vhodná ke koupání. Zákaz tam ale zatím není vyhlášen.
Dětem, těhotným a lidem s alergiemi a oslabenou imunitou nedoporučují koupání ani v jezeře Chmelař na Litoměřicku v Ústeckém kraji. V sousedním Libereckém kraji je zvýšený výskyt sinic v Máchově a Hamerském jezeře na Českolipsku a v rybníku Bažantník v Autocampu Sedmihorky v Českém ráji. Zákaz koupání tam ale neplatí.
V Královéhradeckém kraji by se měli lidé osprchovat po koupání v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku a Stříbrném rybníku v Malšově Lhotě na okraji Hradce Králové.
Zvýšený výskyt sinic a chlorofylu je druhým týdnem ve všech pěti koupalištích Brněnské přehrady, ale koupat se tam lze. Stejně jako v nádrži v Letovicích na Blanensku, kde je mírný výskyt sinic.
Přítomnost sinic mohou lidé ověřit jednoduchým testem, kdy vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice koncentrují poblíž hladiny. V tomto případě jde o sinice. Pokud jsou zelené částice i po půl hodině rovnoměrně rozptýlené ve vodě, jsou to netoxické řasy.