Většinu pum se podaří zlikvidovat za několik hodin, případ v Záluží je výjimka

Domácí
30. 8. 2024 06:51
Většinu pum se podaří zlikvidovat za několik hodin, případ v Záluží je výjimka
Většinu pum se podaří zlikvidovat za několik hodin, případ v Záluží je výjimka

Výběr informací o chystané likvidaci nebezpečné letecké pumy, kterou 21. srpna nalezli při výkopových pracích v rafinérské části areálu v Záluží u Litvínova na Mostecku:

- Situace s leteckou pumou britského původu, kterou do areálu rafinerie vyrábějící od roku 1942 syntetický benzín pro nacistickou válečnou mašinerii shodilo Královské letectvo (RAF) koncem druhé světové války, nemá v novodobé české historii obdoby. Vzhledem ke konstrukci iniciačního mechanismu nebylo možné pumu odvézt na bezpečné místo nebo zlikvidovat bezprostředně po nálezu. Prakticky všechny podobné nálezy policejní pyrotechnici v ČR likvidují v řádu hodin, nyní ale od chvíle, kdy bagrista pumu vykopal, uběhl už více než týden.

- Nevybuchlé pumy, které jsou pozůstatkem bombardování nejen britským, ale také americkým, sovětským nebo i německým letectvem, mají obvykle nárazový iniciační mechanismus, v případě časovaných pum se čeští pyrotechnici setkají s mechanickým časovačem. Puma v Litvínově těžká 250 kilogramů (z toho 100 kilogramů váží výbušnina) má ovšem časovač chemický, kdy aceton ze skleněné banky, rozbité při pádu, naleptává celuloidový kotouč. Po jeho rozleptání se pak přes pružinu spustí úderník a puma vybuchne.

- Chemický časovač bylo možné nastavit od 12 až do 144 hodin - tedy šest dní -, a různé nastavení doby výbuchu mělo za války ztěžovat práce na odklízení následků náletu. Zpožďovače používala všechna letectva. "Většinou to bylo dáno tím, že nechtěli nechat obráncům čas na to, aby zlikvidovali škody bezprostředně po náletu," uvedl letecký odborník Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu. Pyrotechnici nyní čekali s likvidací pumy do doby, než uběhla nejdelší možná lhůta, počítaná od poslední manipulace s bombou.

- Šestidenní lhůta vypršela ve 13:00 v úterý 27. srpna, kdy také pominulo největší nebezpečí samovolného výbuchu pumy. Pyrotechnici a hasiči už předtím zahájili přípravy na řízený odstřel, se kterým policie počítá nejdříve v pátek odpoledne, termín přizpůsobí počasí. Hasiči navezli do areálu v Záluží pytle s pískem, určené k obložení místa nálezu do výše pěti metrů. Přímo k pumě je určeno asi 400 vaků, val by měl mít tloušťku mezi pěti a šesti metry. O něco dál pyrotechnici vystaví další barikádu, jež ochrání objekt, ve kterém byla puma nalezena.

- Podobné přípravy před likvidací nalezené válečné munice Česká republika zatím nezažila. Letecké pumy, které se dodnes čas od času nacházejí kromě Záluží například v Ostravě, Kolíně nebo Pardubicích, se daří likvidovat většinou ještě ten samý den, omezení běžného života obyvatel nebo fungování firem obvykle trvá několik hodin. Když se například v květnu 2021 v Záluží našla také čtvrttunová bomba, policie sice evakuovala z chemického areálu 5400 lidí, pumu se ale po zhruba dvou hodinách podařilo deaktivovat a odvézt mimo areál k likvidaci.

- Déle trvaly práce na likvidaci dvou pum, nalezených v rozmezí necelých tří měsíců koncem roku 2021 v ostravských obytných čtvrtích. První z nich objevili začátkem září dělníci při kopání plynové přípojky mezi rodinnými domy a policie tehdy v Porubě evakuovala obyvatele domů i škol, celkem asi 1000 lidí, vrátit domů se mohli po devíti hodinách. Podobný čas trvala bezpečná likvidace pumy, kterou v listopadu v obvodu Plesná našel místní obyvatel pří výkopových pracích na zahradě.

- Velké zkušenosti mají s likvidacích nevybuchlých pum v Německu, které bylo za války hlavním terčem spojeneckých náletů. Právě s německými - a také polskými - pyrotechniky konzultovali ti čeští postup při nynější likvidaci bomby v Záluží. Také v Německu se přitom většinou podaří nalezenou pumu zneškodnit v řádu několika hodin nebo například do druhého dne. Pozůstatky bombardování se přitom často nacházejí v hustě obydlených oblastech a německé úřady musely mnohokrát evakuovat desítky tisíc lidí.

- Například v květnu 2021 trvalo zneškodnění bomby v obytné oblasti Frankfurtu nad Mohanem téměř celý den. Ve stejném městě muselo v září 2017 dočasně opustit své domovy více než 60.000 obyvatel, což byla největší evakuace v německých poválečných dějinách, domů se lidé mohli vrátit až poté, co pyrotechnici odstranili tři roznětky více než tunové pumy. Při likvidaci 250kilogramové bomby v Hamburku v lednu 2016 se zase pyrotechnici museli vypořádat s poškozenou chemickou roznětkou, kterou nakonec odstranili s pomocí vysokotlaké vodní řezačky.

Autor: ČTK Foto: , ČTK / Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ