Vláda chce jistotu, že <span>Klausova žádost je poslední</span>

Domácí
12. 10. 2009 12:35
Václav Klaus tvrdošíjně odmítá podepsat lisabonskou smlouvu.
Václav Klaus tvrdošíjně odmítá podepsat lisabonskou smlouvu.

Václav Klaus tvrdošíjně odmítá podepsat lisabonskou smlouvu.Prezident by měl poskytnout kabinetu garanci, že pokud bude jeho podmínka splněna a Ústavní soud rozhodne o souladu smlouvy s českou ústavou, Klaus co nejrychleji dokončí ratifikaci. Řekl to premiér Jan Fischer. Nechuť prezidenta Václava Klause k podepsání Lisabonu dnes rozebíral zahraniční tisk.

Vláda je připravena jednat s partnery v Evropské unii o řešení situace ohledně lisabonské smlouvy vzniklé požadavkem prezidenta Václava Klause na dodatečné garance. Prezident by měl však zároveň poskytnout kabinetu garanci, že pokud bude jeho podmínka splněna a Ústavní soud rozhodne o souladu smlouvy s českou ústavou, Klaus co nejrychleji dokončí ratifikaci. Po jednání vlády to řekl premiér Jan Fischer s tím, že nepovažuje za možné znovuotevřít celý ratifikační proces.

Václav Klaus v pátek vznesl požadavek na trvalou výjimku pro Česko z listiny základních práv EU. Klaus svou žádost podpírá obavou, že ratifikace listiny by prolomila Benešovy dekrety a otevřela cestu majetkovým nárokům občanů bývalého Československa vysídleným po druhé světové válce.

Vyjednávání o případném dodatku k lisabonské smlouvě se odehraje na summitu Evropské unie na konci října .

Skupina senátorů, převážně z ODS, podala už druhý návrh na posouzení souladu lisabonské smlouvy s českou ústavou k ÚS na konci září. Předseda soudu Pavel Rychetský, který je i soudcem zpravodajem pro dané řízení, v reakci na podání uvedl, že ÚS začne stížnost projednávat do měsíce. Stanoviska prezidenta, vlády, Poslanecké sněmovny a Senátu podle něj soud očekává ke konci tohoto týdne.

Paličatý prezident

Klausovým postojem k lisabonské smlouvě se podrobně zabývá i zahraniční tisk. Například podle britského listu The Times prochází česká vláda na pokraji ústavní krize zkouškou síly ve střetu s Klausem. Deník The Times to napsal v souvislosti s dnešním "mimořádným zasedáním kabinetu, který má posoudit, jak přimět paličatého prezidenta k podpisu lisabonské smlouvy".

ČTĚTE TAKÉ: Vláda projedná Klausovu podmínku k Lisabonu

Pokud vláda podpoří jeho požadavky, smlouva může být znovu otevřena, což britským konzervativcům dá prostor, aby vyhráli příští britské volby a vyhlásili o smlouvě referendum, které slíbili, napsal list.

Vláda projedná stížnost senátorů na lisabonskou smlouvu.Podle německého deníku Rheinische Post může Klausovo osamocené odmítání lisabonské smlouvy uvrhnout Evropu do hluboké krize a rozdělit ji novou pomyslnou zdí. Rheinische Post dále píše, že polský prezident Lech Kaczyński svým sobotním podpisem "Lisabonu" prokázal unii velkou službu. Signalizuje totiž Václavu Klausovi, aby jednal i on.

Lisabon své chyby má

"Samozřejmě má Klaus pravdu, když na lisabonské smlouvě vidí chyby. To vidí i ostatní šéfové států a vlád. Ale ti se díky své schopnosti kompromisu ujednotili na společné politice," poznamenal západoněmecký deník.

PSALI JSME: Kaczyński podepsal Lisabon, čeká se na Klause
                      Klaus chce v Lisabonu výjimku, bojí se o dekrety

Východoněmecký list Märkische Allgemeine zase tvrdí, že Klausovo podmiňování podpisu pod reformní smlouvou garancemi EU ohledně majetkových nároků sudetských Němců nemá reálný základ.

Foto: ČTK, Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ