Prezident by měl poskytnout kabinetu garanci, že pokud bude jeho podmínka splněna a Ústavní soud rozhodne o souladu smlouvy s českou ústavou, Klaus co nejrychleji dokončí ratifikaci. Řekl to premiér Jan Fischer. Nechuť prezidenta Václava Klause k podepsání Lisabonu dnes rozebíral zahraniční tisk.
Vláda je připravena jednat s partnery v Evropské unii o řešení situace ohledně lisabonské smlouvy vzniklé požadavkem prezidenta Václava Klause na dodatečné garance. Prezident by měl však zároveň poskytnout kabinetu garanci, že pokud bude jeho podmínka splněna a Ústavní soud rozhodne o souladu smlouvy s českou ústavou, Klaus co nejrychleji dokončí ratifikaci. Po jednání vlády to řekl premiér Jan Fischer s tím, že nepovažuje za možné znovuotevřít celý ratifikační proces.
Václav Klaus v pátek vznesl požadavek na trvalou výjimku pro Česko z listiny základních práv EU. Klaus svou žádost podpírá obavou, že ratifikace listiny by prolomila Benešovy dekrety a otevřela cestu majetkovým nárokům občanů bývalého Československa vysídleným po druhé světové válce.
Vyjednávání o případném dodatku k lisabonské smlouvě se odehraje na summitu Evropské unie na konci října .
Skupina senátorů, převážně z ODS, podala už druhý návrh na posouzení souladu lisabonské smlouvy s českou ústavou k ÚS na konci září. Předseda soudu Pavel Rychetský, který je i soudcem zpravodajem pro dané řízení, v reakci na podání uvedl, že ÚS začne stížnost projednávat do měsíce. Stanoviska prezidenta, vlády, Poslanecké sněmovny a Senátu podle něj soud očekává ke konci tohoto týdne.
Paličatý prezident
Klausovým postojem k lisabonské smlouvě se podrobně zabývá i zahraniční tisk. Například podle britského listu The Times prochází česká vláda na pokraji ústavní krize zkouškou síly ve střetu s Klausem. Deník The Times to napsal v souvislosti s dnešním "mimořádným zasedáním kabinetu, který má posoudit, jak přimět paličatého prezidenta k podpisu lisabonské smlouvy".
ČTĚTE TAKÉ: Vláda projedná Klausovu podmínku k Lisabonu
Pokud vláda podpoří jeho požadavky, smlouva může být znovu otevřena, což britským konzervativcům dá prostor, aby vyhráli příští britské volby a vyhlásili o smlouvě referendum, které slíbili, napsal list.
Podle německého deníku Rheinische Post může Klausovo osamocené odmítání lisabonské smlouvy uvrhnout Evropu do hluboké krize a rozdělit ji novou pomyslnou zdí. Rheinische Post dále píše, že polský prezident Lech Kaczyński svým sobotním podpisem "Lisabonu" prokázal unii velkou službu. Signalizuje totiž Václavu Klausovi, aby jednal i on.
Lisabon své chyby má
"Samozřejmě má Klaus pravdu, když na lisabonské smlouvě vidí chyby. To vidí i ostatní šéfové států a vlád. Ale ti se díky své schopnosti kompromisu ujednotili na společné politice," poznamenal západoněmecký deník.
PSALI JSME: Kaczyński podepsal Lisabon, čeká se na Klause
Klaus chce v Lisabonu výjimku, bojí se o dekrety
Východoněmecký list Märkische Allgemeine zase tvrdí, že Klausovo podmiňování podpisu pod reformní smlouvou garancemi EU ohledně majetkových nároků sudetských Němců nemá reálný základ.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková