Vláda kývla na letadla za miliardy 5 minut po dvanácté
21.04.2009 08:30 Původní zpráva
Vláda Mirka Topolánka v demisi posvětila nákup španělských transportních letadel CASA C-295M pro českou armádu. Bez výběrového řízení tak poputují tři a půl miliardy korun na účet konsorcia EADS, které letouny vyrábí. Nic na tom nezměnila ani kritika expertů a lidí z generálního štábu, již stroj z Pyrenejí opakovaně označili za nevyhovující.
"Obnova letadlového parku transportního letectva je jednou z priorit armády," komentoval souhlas vlády mluvčí resortu obrany Andrej Čírtek. "Jejich pořízení je nezbytné pro přepravu a zásobování příslušníků AČR i pro humanitární operace včetně záchrany českých občanů z rizikových oblastí," dodal.
Na nákup čtyř nových letadel padnou 3,524 miliardy korun. Přitom ještě loni v létě náměstek ministryně obrany Martin Barták (v současnosti kandidát na ministerské křeslo v úřednické vládě, pozn. red.) tvrdil: "Celková transakce by neměla přesáhnout tři miliardy korun."
Opozice: Nákup odmítáme!
Jako nestandardní označil pondělní rozhodnutí vlády politolog Jan Kubáček. Pokud by vláda měla politický mandát, bylo by podle něj podobné rozhodnutí bezproblémové. "Není to ideální už proto, že nová vláda může třeba jen natruc tento obchod zpochybnit," tvrdí.
K TÉMATU: Vláda v demisi nakoupila letouny za 3,5 miliardy
Nákup za tři miliardy: výběrové řízení nebude
Výhodný nákup podle armády: za pět letounů jeden
Opozice skutečně slova chvály pro miliardový kontrakt na poslední chvíli nemá. Postup vlády v demisi odsuzuje: nákup letounů bez výběrového řízení odmítáme. "Letadlo CASA neodpovídá původním požadavkům armády," zdůrazňuje navíc poslanec ČSSD Antonín Seďa. Připomněl tak další temnou stránku miliardového obchodu. Úředníci totiž během jednání obratně měnili podmínky tak, aby vyhovovaly právě španělskému stroji.
(Ne)vyhovující stroj
Důkazy pro Seďovo tvrzení je možné najít v minulosti. Během vyjednávání kontraktu totiž uniklo několik interních dokumentů, které shodně označily španělské letadlo jako nevyhovující. "...jednoznačně nedoporučuji souhlasit s předkládaným postupem pořízení letounů C-295M v rámci barterového obchodu," stojí v jednom z nich, podepsán pod ním je brigádní generál.
Pochybnosti potvrdila i armádní analýza, v níž CASA neprošla hned ve třech kritériích. Nákup ostatně v tajném dokumentu adresovaném lidovecké ministryni obrany Vlastě Parkanové kritizoval i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, který se opíral o námitky svých podřízených. Později však otočil a označil letadla CASA za plně vyhovující.
Za pět strojů jeden
Odborníci i ministerští úředníci se shodují alespoň v jednom: je nejvyšší čas získat náhradu za dosluhující ruské stroje Antonov An-26. Armáda se zbaví pětice zastaralých a provozně nákladných letadel sloužících od první poloviny 80. let minulého století.
Rozdělovat miliardy z armádního balíčku bez výběrového řízení se stalo tradicí. Jednou - v případě obrněných vozidel Iveco a Dingo - se armáda zaklínala zhoršenou situací v Afghánistánu, podruhé - v případě nákupu nákladních vozů Tatra - argumentovali ministerští úředníci podporou českého výrobce.
Proč ministerstvo lační po nabídce, se kterou do Česka přišlo EADS? Klíčový argument ministerských úředníků zní: barterový obchod. Jedna CASA-295M by měla do Česka podle dohody putovat výměnou za pět bitevníků L-159 (bez využití jich má armáda v hangárech na čtyři desítky). Bitevník z Aera Vodochody tak poprvé uspěje na mezinárodním trhu.
Foto: Jan Schejbal, CASA/ EADS, Aeritalia/ Lockheed Martin
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.