Zvykli jste si chodit pro láhev alkoholu do prodejního automatu? Pak se s tím rozlučte, vláda je totiž chce zakázat. Útěchou vám ale může být, že v hospodách bude muset být alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. Provozovatele restaurací a diskoték pak čekají větší sankce, pokud nalijí mladistvým.
To je jenom několik opatření z chystaného návrhu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek. Mladí lidé totiž podle ministerstva zdravotnictví, které návrh připravilo, moc pijí a je nutné to omezit.
Ministerstvo proto mimo jiné navrhuje, aby byly zavedené nové sankce za prodej a nalévání alkoholických nápojů mladistvým. "Podle současného právního stavu není možné sankcionovat fyzickou osobu, dokud není tato osoba přistižena přímo v okamžiku nalití a podání alkoholického nápoje osobě mladší 18 let," konstatuje ministerstvo.
Provozovatelé diskoték, stánků nebo hospod tak budou mít nově povinnost zajistit, aby v jejich prostorách lidé mladší osmnácti let alkohol nepili. Nyní jim ho nesmějí jen nalít a prodat. "Způsob zajištění dodržování tohoto ustanovení je na samotném provozovateli. V případě, že provozovatel či pověřený zaměstnanec zjistí, že v provozovně dochází k požívání alkoholických nápojů osobou mladší 18 let, může tuto osobu vyzvat k zanechání tohoto jednání, popřípadě mladistvému zabránit v konzumaci alkoholu," míní v důvodové zprávě k návrhu ministerstvo. "Pokud například zaměstnanec zjistí, že požívání alkoholu umožňuje nezletilému třetí osoba, takovému jednání zamezí, a to včetně oznámení podezření o spáchání přestupku třetí osobou," dodává. Také se v hospodách na diskotékách na odpovědnost majitele nebudou smět zdržovat opilí mladiství lidé
Pokud to nebudou majitelé dodržovat, hrozí jim drakonické tresty. Česká obchodní inspekce totiž můžou nechat jejich zařízení zavřít, byť jenom na dva provozní dny. "Jedná se o efektivní opatření uplatnitelné přímo na místě, např. v situaci, kdy bude při kontrole zjištěna přítomnost cca 20 a více podnapilých osob mladších 18 let, kdy značná část těchto osob bude mladších 15 let nebo bude závadový stav zjišťován opakovaně," konstatuje ministerstvo v důvodové zprávě s tím, že se nejedná o sankci, ale o krajní prostředek, který má vést k nápravě.
Za současné právní situace totiž prý nelze tento stav postihnout bezprostředně na místě jinak než uložením pokuty, a to pouze tehdy, když je člověk nalévající mladistvým přistižený při činu. Kormě pokuty mu lze samozřejmě uložit zákaz činnosti až na dva roky, ale to prý není při zajištění okamžité nápravy efektivní. Je to totiž ve správním řízení těžko dokazatelné, a hospodští si tak z trestů moc nedělají. "Z praxe bylo navíc zjištěno, že již během probíhajícího správního řízení byl závadový stav v provozovně zjišťován opakovaně," konstatuje ministerstvo.
Zvýšit by se měly i pokuty za nalévání mladistvým. V současnosti lze uložit pokutu pouze do tří tisíc korun, pokud zákon projde, měla by se zvýšit na pět až 25 tisíc korun. To se týká ovšem pouze hospodských nebo dalších lidí. Majitelům provozovny v současnosti hrozí pokuta za prodej alkoholu mladistvým ve výši půl milionu korun. Nově by to mohl být až milion.
Návrh zákona ještě musí projít připomínkovým řízením, musí ho schválit parlament a podepsat prezident.