Vláda nemá peníze. Hledá, kde se dá

Domácí
4. 3. 2019 06:00
Budova ministerstva financí.
Budova ministerstva financí.

Kabinet premiéra Andreje Babiše dohání hospodářská realita. Únorová bilance státního rozpočtu je o 37 miliard horší než před rokem. České hospodářství zpomaluje a ministerstvo financí (MF) se teprve rozhoupává k hledání úspor. Ty přicházejí pozdě, ostatně jako vždy. Kde všude bude vláda škrtat?

Koaliční vláda hnutí ANO a ČSSD přichází s návrhy razantních rozpočtových škrtů. Na první pohled to vypadá, že se snaží šetřit, ale ve finále hodlá v příštím roce utratit o dvacet miliard více než letos. Zatímco pohoršit si má většina resortů, nejvíce ministerstvo dopravy Dana Ťoka, které přijde o čtrnáct miliard korun, s vyššími výdaji se počítá pro ministerstva obrany, školství a práce a sociálních věcí. Úřad Jany Maláčové (ČSSD) může podle prvních návrhů na příští rok dostat 669 miliard korun, což je o 42 miliard více než letos. Zatím to tedy vypadá, že vládní koalice nehodlá slevit ze svých slibů zvyšovat platy učitelů a starobní důchod.

Podle místopředsedy rozpočtového výboru Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) takové výdaje nejsou ospravedlnitelné a vláda by měla okamžitě začít hledat úspory. Ještě o něco kritičtější je vůči kabinetu Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. "Vláda se s úspornými opatřeními probudila přibližně o tři roky později, než měla. Rozpočtová politika je tu mimo jiné od toho, aby působila proti vývoji hospodářského cyklu, a nikoli aby ekonomické výkyvy ještě prohlubovala. Optimální načasování jsme tak dávno propásli," řekla TÝDNU.

Máme to pod kontrolou

To znamená, že snižování výdajů mělo přijít někdy na přelomu let 2017 a 2018, kdy růst tuzemského HDP kulminoval. Nyní, když ekonomika postupně ztrácí dech, mohou vládní škrty zpomalení ještě uspíšit, nebo dokonce přispět ke vzniku hospodářské recese. Poslední údaje o plnění státního rozpočtu totiž nevěstí nic dobrého.

Obálka aktuálního čísla časopisu TÝDEN.Ještě na konci ledna byl erár téměř v devítimiliardovém přebytku, přesto šlo o nejhorší lednový výsledek od roku 2009. Do poloviny února se však situace dramaticky zhoršila. Sněmovní rozpočtový výbor získal od ministerstva financí dokument, z nějž vyplývá, že ve státní kase zeje díra o velkosti 22,5 miliardy korun. Meziročně se tak bilance rozpočtu zhoršila o sedmatřicet miliard.

Ministerstvo financí je ale přesvědčeno, že má situaci pod kontrolou, a žádné úpravy výdajů ani příjmů pro letošní rok nechystá. Hájí se tím, že lednový výsledek má příčinu v příliš vysoké srovnávací základně z ledna 2018, kdy Česko ze závěrečných plateb v rámci programového období 2007 až 2013 vytěžilo z eurofondů mimořádných sedmnáct miliard korun. A zároveň k letošnímu 15. únoru vzrostly o 5,6 miliardy korun výdaje, u nichž se předpokládá proplacení z Evropské unie. "Dosavadní vývoj hospodaření se jeví ve srovnání s předchozím rokem jako negativní, nicméně některé výše popsané vlivy budou v průběhu roku 2019 oslabovat, a MF tak nadále očekává, že plánovaný schodek ve výši 40 mld. Kč nebude překročen," píše se v předloženém materiálu.

Čtěte TÝDEN!

Autor: Petr MusilFoto: , ČTK/Šulová Kateřina

Další čtení

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a český prezident Petr Pavel (vlevo) se setkali 6. července 2023 na Pražském hradě.

Pavel v neděli přijme zahraničního prezidenta. Asi to bude Zelenskyj

Domácí
30. 4. 2025
Petr Kramný

Kramný si svých 28 let odsedí. Ministr spravedlnosti proces nehodlá otevřít

Domácí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 15:19
ilustrační foto

Polibek pod rozkvetlou třešní? Smůla, jen na horách, jinde už odkvetly

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ