Vláda dnes schválila smlouvu SOFA, která určuje podmínky pobytu amerických vojáků v českém objektu radaru systému protiraketové obrany USA. Po jednání vlády to novinářům řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová. Podoba smlouvy byla dojednána minulý týden.
Ministryně obrany uvedla, že smlouvu o 34 článcích, v níž Česká republika údajně prosadila celou řadu svých postojů a názorů, by měla podepsat s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem na okraj neformálního jednání ministrů obrany členských zemí NATO v Londýně v pátek 19. září. Plný text smlouvy by měl být veřejnosti k dispozici o tři dny později - v pondělí 22. září.
ČTĚTE TAKÉ: Jeffrey Sachs: Radar v Česku nebude, je provokací
"Česká strana prosadila, že se dokument bude týkat pouze amerického personálu, který souvisí s radarovou stanicí a případná aplikace dohody na jiné případy pobytu amerických sil je možná pouze po souhlasu České republiky, který by byl vyjádřen v souladu s ústavou," řekla ministryně.
Česká republika si podle ní ponechává plnou suverenitu a vlastnické právo k území a jakémukoli nemovitému majetku, jehož užívání bylo americké armádě povoleno. "Prostor radarové stanice bude nadále územím Česká republika a všechny nemovitosti, které tam budou vybudovány ozbrojenými silami USA, se stanou vlastnictvím České republiky v okamžiku dokončení," vysvětlila ministryně. Za vnější bezpečnost základny bude odpovídat Česká republika, za vnitřní USA, dodala.
Smlouva SOFA je druhou významnou smlouvou spojenou s plánovaným vznikem amerického radaru protiraketového systému v českých Brdech. Dohodu o radaru jako takovém podepsali ministři zahraničí obou zemí Karel Schwarzenberg a Condoleezza Riceová už v červenci. K úspěšnému dokončení schvalovacího procesu je nutný ještě souhlas parlamentu a podpis prezidenta. Vzhledem k odporu levicové opozice a některých vládních poslanců si zatím vláda nemůže být jistá schválením smluv ve sněmovně.
ČTĚTE TAKÉ: První peníze za radar by česká věda mohla dostat už v září
Definitivní podobu smlouvy SOFA se do minulého týdne nedařilo domluvit, a to především kvůli sporným otázkám týkajícím se zdanění amerických dodavatelů armády USA. Nakonec obě strany "po dlouhých jednáních" dosáhly kompromisu a osvobození od daní z příjmů na základně se bude omezeně vztahovat jen na ty americké firmy a jejich zaměstnance, kteří obdobnou daň platí v USA. Ostatní dodavatelé a jejich zaměstnanci budou podrobeni zdanění Českou republikou podle platné legislativy, stojí v informaci o dohodě, která byla zveřejněna na internetových stránkách vlády.
Foto: Robert Sedmík