Výcviková operace
Vláda projedná další působení vojáků v africkém Mali
27.04.2014 11:43
Vláda v pondělí projedná prodloužení mandátu pro nasazení českých vojáků v Mali do konce letošního roku. V současnosti platný mandát pro výcvikovou operaci pod vlajkou Evropské unie jim vyprší v červnu. Prodloužení mise podléhá projednání kabinetem i schválení Sněmovnou a Senátem. Pokud ho politici schválí, budou Češi nadále chránit velitelství mise známé pod zkratkou EUTM a cvičit maliské vojáky. Prodloužení mandátu do konce roku přijde ministerstvo obrany na více než 70 milionů korun.
Nový mandát by stejně jako ten současný počítal s nasazením maximálně 50 vojáků. Nyní jich je 34 na velitelství operace v Bamaku, další čtyři pracují jako instruktoři v táboře nedaleko hlavního města, kde cvičí místní vojáky.
Mezinárodní mise EUTM, jejímž cílem je vycvičit samostatné jednotky podřízené vládě v Bamaku, začala loni v únoru a původně měla trvat do letošního května. Později byla prodloužena do května 2016. Ministerstva zahraničí i obrany počítají s tím, že by čeští vojáci v Africe působili i v dalších letech.
Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) by měli v zemi pracovat, dokud potrvá výcviková mise Evropské unie. "Budu o tom mluvit s náčelníkem generálního štábu i prezidentem republiky, který zahraniční mise podporuje," uvedl Stropnický při páteční návštěvě Mali.
Cílem mise je vycvičit maliské vojáky na takovou úroveň, aby zvládli samostatně bojovat s islamistickými rebely na severu země. Od zahájení operace se silám Evropské unie podařilo vytrénovat tři prapory, které byly nasazeny do bojů. Výcvik čtvrtého praporu byl zahájen letos. Při něm jsou cvičeni i první maliští instruktoři, kteří budou trénovat své krajany.
"Mise by dále měla vycvičit další čtyři prapory ve výcvikovém táboře Koulikoro. Tím by měly být zajištěny nezbytně nutné počty vycvičených jednotek, které by umožnily zabezpečení základních schopností maliských ozbrojených sil," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Kromě Čechů se mise EUTM účastní například Francie, Španělsko, Německo, Belgie, Velká Británie, Polsko, Švédsko a Finsko.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.