Vláda ztrácí hlas, přeběhlík Pohanka složil mandát
11.12.2008 11:59 Aktualizováno 11.12. 14:23
Poslanec Michal Pohanka, který patří ve sněmovně k takzvaným přeběhlíkům, ve čtvrtek složil poslanecký mandát. Do sněmovny už dorazil notářský záznam jeho rezignace. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka sdělil, že Pohanku ve sněmovně nahradí Irena Kočí z Moravského Krumlova.
Vládní koalice tak fakticky ztratí jeden hlas, neboť Pohanka spolu s Milošem Melčákem, který také opustil poslanecký klub ČSSD, podporoval většinu vládních návrhů. Místo 70 členů bude poslanecký klub ČSSD mít o jednoho navíc. Levice - tedy ČSSD a KSČM - by tak měla v dolní komoře celkem 97 z 200 zákonodárců. Ani koalice nemá oficiálně většinu. Ve frakcích vládních stran je 96 poslanců. S prosazováním návrhů vládě pomáhají právě nezařazení.
Michal Pohanka byl členem ČSSD. Po volbách v roce 2006, které skončily patem, se rozhodl podpořit vládní koalici spolu s dalším tehdejším sociálním demokratem Milošem Melčákem. S lídry trojkoalice uzavřeli dohodu o toleranci. Melčáka ČSSD ze svých řad vyloučila, Pohanka z ní sám vystoupil. |
Zřejmě poslední akcí poslance Pohanky ve sněmovně tak byla středeční podpora vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok.
"Pro koalici to jistě znamená složitější situaci při prosazování zákonů," komentoval to místopředseda ODS a ministr zemědělství Petr Gandalovič. Podle něj nikdo z jeho stranických kolegů o Pohankově záměru nevěděl.
"Dochází k určitému posunu. Znova bych chtěl panu (premiérovi Mirkovi) Topolánkovi připomenout, že vláda, kterou vede, je vláda menšinová," řekl novinářům v Brně Paroubek na dotaz, zda nyní podnítí nové hlasování o důvěře vládě. S Topolánkem prý chce příští týden jednat. Uvedl, že nikdo z ČSSD v posledních dnech nevyzýval Pohanku k odchodu ani na něj nevyvíjel žádný nátlak.
Devětatřicetiletý Michal Pohanka je vystudovaný lékař. Specializuje se na gynekologii, porodnictví a sexuologii. V roce 2000 ho tehdejší ministr Bohumil Fišer (ČSSD) jmenoval do funkce svého náměstka. O dva roky později se Pohanka stal ředitelem brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Ve funkci zůstal do roku 2005, kdy ho svým náměstkem jmenoval někdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Pohankovo jméno padlo před pár lety i na záznamu skryté kamery v reportáži televize Nova o možných machinacích s penězi z fondů EU. Starosta Budišova Ladislav Péťa, který je z nich podezřelý, Pohanku považoval za "hráče" a člověka, s jehož pomocí podle Novy počítal. Péťa na záznamu Novy mluvil o možné vazbě na projekt mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), které vzniká právě v nemocnici u svaté Anny. Pohanka spojitost s Péťou a jeho společníky popřel. |
Místo Pohanky by měla do sněmovny nastoupit ředitelka Domu s pečovatelskou službou z Moravského Krumlova Irena Kočí. "Michal Pohanka mi dnes volal, že chce složit poslanecký mandát. Určitě nastoupím na jeho místo, tu výzvu přijímám. Beru to jako zkoušku," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Irena Kočí.
Mezi občanskými demokraty se spekuluje o důvodu, který Pohanku k navrácení mandátu vedl. Převládá názor, že mu za to sociální demokracie slíbila po dosažení moci lukrarativní místo, mluví se i o slibu beztrestnosti. Pohanka totiž čelil podezření z hospodářského deliktu z doby, kdy byl ředitelem nemocnice. V ODS se trochu hořce žertuje i o tom, zda teď Pohanka vrátí peníze, které mu na počátku této vlády dali občanští demokraté za přeběhnutí z ČSSD.
ČTĚTE TAKÉ: Přeběhlík Pohanka: Zeman nám radí, jak hlasovat
Anonym vyhrožuje Pohankovi a Melčákovi smrtí
ČSSD dokončuje trestní oznámení na Melčáka a Pohanku
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.