Penzijní systém
Koalice se nedohodla na reformě, jednání podle lídrů pokračuje
21.01.2011 08:41 Aktualizováno 21.01. 13:33
Koaliční strany se zatím na konečné podobě důchodové reformy nedohodly. Ve hře je stále několik variant a jednání o nich nadále probíhají. Ministerstvo práce a sociálních věcí v současnosti provádí jejich propočty. Jednání by měla pokračovat v následujících čtrnácti dnech.
Oznámili to lídři koaličních stran a jejich experti na důchodovou reformu. Podle informací Lidových novin se koaliční strany dohodly na všech základních principech reformy již ve čtvrtek, teď se však ukázalo, že se jim to nepodařilo.
Uzavření také důrazně popřel ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. "V žádném případě to tak není, debata byla přerušena a bude pokračovat," řekl Drábek serveru iDnes.
Lidové noviny píší, že podle dohody budou koaliční politici ještě několik dní veřejně předstírat vyjednávání, aby mohli voličům prezentovat, jak do poslední chvíle hájí jejich zájmy. Věci veřejné tak mají také získat čas, aby své ústupky svým příznivcům zdůvodnily.
Mezi hlavní pilíře už dohodnuté reformy patřilo podle novin to, že lidé ve věku pod 40 let si od roku 2012 budou povinně posílat tři procenta příjmu na vlastní účet v soukromém nebo státem garantovaném fondu. Od roku 2015 se odvod měl zvýšit na čtyři procenta, od roku 2018 na pět procent příjmu.
Přesměrováním na soukromé účty přijde stát ročně o 25 až 30 miliard korun. Součástí penzijní reformy bylo podle Lidových novin proto i zvýšení spodní sazby DPH, která výpadek veřejných financí dorovná. Základní sazba placená ze všeho ostatního zboží a služeb navíc klesne z 20 na 19 procent. Vzestup cen základních životních potřeb vláda sociálně slabým lidem měla vyrovnat zvýšením životního minima. Senioři se údajně mají dočkat kompenzace v podobě jednorázového zvýšení penzí. Rodiny s dětmi zase mají dostat slevy ze sociálního pojištění nebo daní.
Věci veřejné slučování sazeb DPH odmítaly. Obávaly se totiž právě zvýšení cen potravin. Pro zavedení jednotné daně se naopak nedávno vyjádřil premiér Petr Nečas (ODS) i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Strany se prý také shodly, že bez dohody o penzijní reformě vláda skončí.
Plánovaný přechod z čistě průběžného penzijního systému na částečně kapitálový kritizuje na internetových stránkách ČSSD například bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla. Podle něj by to vyžadovalo transformační náklady jeden až 1,5 bilionu korun. Průběžně financovaný systém je udržitelný po dobu jedné až dvou generací, tvrdí Špidla. Povinné důchodové spoření považuje za nevhodné, protože nikdo není s to zajistit jeho dlouhodobou stabilitu. "Rozsah nutné garance je tak obrovský, že ji stát nemůže poskytnout. Stát nemůže zákonem občanovi vnucovat riziko," uvádí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.